Електроум Паричник разгледа: Лични и Реддит осврти | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Електроум Паричник разгледа: Лични и Реддит осврти

Електроум Паричник разгледа: Лични и Реддит осврти

Можеби една од најстарите играчи во паричникот Bitcoin marketis електрум. Создадена во ноември 2011 година од страна на Томас Voegtlin оттогаш е изменета од страна на разни програмери (код е отворен извор). Електрум е клиентот врз основа паричник - што значи дека е софтверски да преземете и да ја стартувате од вашиот компјутер. Тоа е достапен само за десктоп компјутери во моментот и можете да го преземете тука.

Електрум се гордее со следниве предности:

Брз

# 8211; клиентот не преземете blockchain, го побара тие информации од сервер. Нема одложувања, секогаш up-to-date.

Безбедно

# 8211; Вашиот приватните клучеви се шифрираат и не го оставајте вашиот компјутер. Вашиот паричник може да се обнови од тајна фраза. Вие исто така може да ги задржи вашите приватни клучеви присутен, а одат на интернет со паричник гледа само.

Приватен

# 8211; Вашиот приватен клучеви не се дели со серверот. Вие не треба да му верувате на серверот со вашите пари. Вашиот приватните клучеви се шифрираат и не го оставајте вашиот компјутер. Серверот не продавница кориснички сметки. Вие не се врзани за одреден сервер, и серверот не треба да знаеш.

Исто така, уште една голема корист на електрум е тоа што може да се користи со TREZORor Леџер да можете да испратите Bitcoins од твојот студ уред за складирање, како и.

Многу redditors исто така, сметаат Electrumto биде најдобар паричник рацете надолу за десктоп компјутер. Но, денес сакам да ги разгледаме во електрум од гледна точка на newbie, бидејќи тоа секогаш ми се чинеше дека паричник е премногу сложена. Имајте на ум дека јас никогаш не користеле електрум пред овој пост и ќе биде учењето како да го користите како и да одам.

Вид на плашлив homescreen

На прв поглед кога ќе слета на електрум е почетната страница на сајт изгледа прилично чиста и разбирливи. Сепак, јас сум уште малку заплаши од екранот како што е оној што е прикажано подолу како newbie:

Само се чини дека е премногу технички (IMO). Меѓутоа, ова е голем скок од начинот на почетната страница од пребарувачот се користи за да се погледне.

Откако ќе кликнете на "Download" Јас ја добиете опцијата да изберат помеѓу "лесна инсталација" и други понапредни инсталации (на пример, инсталации Пајтон и инвеститорот инсталации). Ова е навистина добра, бидејќи знам точно каде да одат.

Процесот на инсталација е прилично едноставен и јасен. Таа, исто така има опција за работа со хардвер паричници на што сум наведено погоре. Поставување на паричници потрае малку повеќе од една минута.

Едноставен и до точка (можеби и премногу едноставно?)

Корисничкиот интерфејс на вистинските паричник е прилично директно напред. Имате различни јазичиња на врвот која ќе ви овозможи да избираат меѓу "Испрати", "добиваат" и други можности кои се однесуваат на паричникот.

На дното ќе имаат системските поставувања, како што се промена на вашата лозинка, мрежна конекција статус, а исто така на владата "Лајт", каде што само може да испрати брз Bitcoins на луѓето.

Сите во сите, тоа е прилично едноставна. Мојата единствена грижа е дека за newbie овој паричник уште може да биде збунувачки, бидејќи се фокусира на функционалност и не корисничко искуство. Значи, ако јас не знам ништо за Bitcoin и да ја преземете овој паричник јас нема да знам што тука се подразбира било од работите.

Додавање на кратки совети алатка за да паричникот може да помогне го исчистите од различни области, па дури и почетниците туториал да Bitcoin. Електрум мора многу богат documentationabout паричникот и исто така активен BitcoinTalk категорија каде што можете да добиете на вашите прашања одговорени. Сепак, како и многу други паричници таму тие се фокусирани само на функционалноста, а не на она што е познато како клиент onboarding ".

Onboarding на клиентите е процес на зголемување на веројатноста дека новите корисници да станат успешни при донесувањето на вашиот производ. Постои голема websitethat покажува различни примери на такви процеси во познати компании. Но, претпоставувам дека тоа е цената која обично плаќаат за создавање на профит не парче на софтвер. Луѓето се концентрира само на употребливост, и за жал тоа е она што го попречува паричник на крајот.

Да ги сумира нештата - електрум е одличен брз, безбеден и стабилен паричник, но тоа не им одговара на почетници. Паричникот има се чини дека доаѓаат долг пат, бидејќи прв пат започна и тоа исто така, доби масовна доверба во reddit заедницата Bitcoin. Па ако знаете малку за Bitcoin ова е дефинитивно добар избор.

Поврзани вести


Post Tacocoin

Битфинекс преглед: Најголемата размена на по светот по обем

Post Tacocoin

Indacoin преглед - Дали е Legit Bitcoin Exchange?

Post Tacocoin

Веб-минирање - монетизирајте го вашиот веб-сајт преку кориснички прелистувачи

Post Tacocoin

Дали Coinbase ги злоупотребува учесниците во програмата за упатување?

Post Tacocoin

Преглед на Bitconnect: Дали е Legit?

Post Tacocoin

Најдобар Етериум Паричник (2018 Ажурирање) - 5 Опции разгледани

Post Tacocoin

Биттрекс преглед - едно критично прашање што треба да го знаете

Post Tacocoin

Jaxx Паричник преглед - сите околу Биткоин Паричник

Post Tacocoin

Барате алтернатива на Bitcoin? Еве 6 монети за разгледување

Post Tacocoin

Водич за почетници за најдобрите VPN услуги во 2016 година

Post Tacocoin

Bithumb преглед - купување на битките во Кореја

Post Tacocoin

Мојот нов најдобар Bitcoin и altcoin паричник - преглед на Exodus Wallet