Преглед за кономи - Мобилен паричник за повеќе криптовекови | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Преглед за кономи - Мобилен паричник за повеќе криптовекови

Преглед за кономи - Мобилен паричник за повеќе криптовекови

Coinomiis паричник cryptocurrency со размена на функционалноста на располагање на Android и наскоро за iOS. Не само што е Coinomi сигурно, но тоа е фокусирана на приватноста, и им овозможува на речиси инстант размена меѓу голем број на различни cryptocoins. Бидејќи инсталацијата е лесно и поставување на паричник трае само неколку минути, тој нуди крипто ентузијасти одличен начин за чување и размена cryptocurrency.

Со Coinomi, корисниците може да се одржи и размена на Bitcoin, altcoins и белези, без да се справи со досадни прописи KYC, како што не постои процесот на регистрација. Со поддршка за 278 altcoinsand плановите за понатамошен развој, Coinomi е еден од најмоќните мулти-монета паричници на пазарот. Иако постојат и други мулти-монета паричници, Coinomi обезбедува најголема удобност, безбедност и функции, сите за голема цена за бесплатно.

Coinomi не е со отворен код

Повеќето луѓе кои се заинтересирани за cryptocurrency им даде предност на софтвер со отворен код, како што треба. Coinomi беше дел од движењето за отворен софтвер, овозможувајќи секој да ги разгледаат своите код. Со рецензија, било скриен код, малициозни модули, или експлоатира лесно ќе бидат идентификувани. Ова осигурува дека корисниците не се предмет на било какви скриени малициозен софтвер кој тајно се придобивките Coinomi или трети страни.

Сепак, се чини дека пред околу една година Coinomi пресели проектот да биде затворен код. Ова не е да се каже дека нивниот код не е добро или злонамерни, но тоа не значи дека не се добие иста количина на заштита и транспарентност, како што се прави со софтвер со отворен код.

Coinomi нуди исклучителни приватност

Најголемата причина корисник база на Coinomi продолжува да се прошири се должи на подобрена приватност тие нудат со нивните услуги. Бидејќи повеќето поединци кои поседуваат cryptocurrency се во потрага по приватност прво и основно, треба да се знае дека Coinomi не собира никакви лични податоци и тоа се крие IP адресата на своите корисници со цел да се спречи љубопитните очи од собирање на податоци за навиките за трошење или трансакции.

Едноставно кажано, Coinomi не дава информации за своите корисници на влади или на трети страни, особено важен за речиси сите кои се вклучени во областа на cryptocurrency.

Број еден страв за некој со паричник cryptocurrency е дали или не други може лесно да го достигнете. Со Coinomi, поединци кои имаат неовластен пристап до телефон, се уште не може да пристапи на средства содржани во него, како што треба лозинка за да се изврши размена или повлекувања.

Покрај тоа, корисниците се предвидени со наплата на лозинка фраза дека тие можат да го користат за повторно отворање на нивниот паричник на друг уред, ако тие се случи да се изгуби нивниот телефон. Во секој случај, не постојат слаби точки на влез, ако на напаѓачот не имаат лозинка или фраза на наплата на лозинка.

Приватните клучеви се чуваат на вашиот мобилен телефон

Уште една честа прашање има врска со приватните клучеви, поконкретно, каде што се чуваат приватни клучеви? Според Најчесто поставувани прашања на интернет страницата Coinomi, приватни клучеви остане на уредот на корисникот, како што тоа е апликација за телефони базирани, а не на сервери Coinomi, па хакирање Coinomi директно е залудна напор, што не би било еднакво на многу.

Coinomi е она што е познат како паричник HD. Ова значи дека кога првично се постави ќе добие семе за наплата, која ќе дејствува како вашиот backup. Бидете сигурни да го запишам во безбедна, приватно место.

Што се случува ако го изгубам мојот телефон - се качил мојот парички?

Телефони имаат тенденција да се заокружи уништени, изгубени или украдени. Ако телефон е украден, крадец нема да биде во можност да се движат средства од Coinomi паричник или размена на валути, освен ако тие имаат лозинка. Во секоја ситуација, корисниците Coinomi едноставно можете да додадете нивниот паричник на друг телефон со користење на семе на закрепнување.

Coinomi овозможува Речиси Инстант Размена

Coinomi се соработува директно со ShapeShiftso размена cryptos брзо и на мува е едноставна. Навистина, секој кој не сакаат да се занимаваат со традиционалните размена и поврзани со нив опасности за безбедност треба да се разгледа со користење ShapeShift. Со ShapeShift, размена на монети навистина е толку едноставно како од чешма, допрете го, направи (можете да го прочитате нашиот преглед Shapeshift тука). Покрај тоа, Coinomi не наплаќаат било какви дополнителни надоместоци, што го прави еден од најлесниот и најбрзиот начин за размена на cryptos.

Што монети и Жетони можат да се разменуваат Преку Coinomi App?

Како што е наведено претходно, 278 cryptocurrencies моментов exchangedon Coinomi. Во прилог на Bitcoin (SEGWIT, USAF и BIP148 се поддржани), altcoins и етер tokenscan, исто така, да се разменуваат. На кратко, речиси секоја монета или знак може да се додаде Coinomi па да се внимава од за нови дополнувања на редовна основа.

Coinomi е пријателски за корисниците

Како крипто станува се повеќе мејнстрим, корисник стил е задолжително за секој стан во потрага за да напреднат во оваа индустрија. Coinomi има убава интерфејс, кој речиси секој ќе биде во можност да се разбере. Постојат само неколку опции, како и размена на пари и да додадете уште монета на паричникот. Само кликнете, клик, и влезе. Во тој момент, на корисниците со секое ниво на крипто искуство треба да биде во можност да се разменат во и надвор од пари без никаков напор. На кратко, на командната линија мајсторство не е потребно со цел да се користи Coinomi.

Превземање на Coinomi App

Достапни на Андроид телефон корисници Coinomiis. Apple корисници треба да останете во тек, како и верзијата iOS ќе биде објавен наскоро.

Инсталирање Coinomi е лесно:

  • Кликнете на Креирај нова Wallet.

  • Корисниците сега ќе бидат претставени со додавање обновување фраза. Копирај го овој фраза на парче хартија, или уште подобро, повеќе парчиња хартија и ги чувате на безбедни локации. Не го делат ова обновување фраза со никого, затоа што тоа е господар за да влезете во паричникот Coinomi од било кој уред со Android. Со оваа фраза, секој ќе биде во можност да пристапите до нивната паричникот, дури и ако тие губат нивниот телефон.

  • После снимањето на фразата за наплата на лозинка, корисникот ќе биде побарано да го потврдите.
  • Потоа, корисниците ќе бидат прашани за лозинка. Како и со било лозинка, бидете сигурни да се користат широк спектар на броеви, букви и симболи, толку подолго тоа подобро. Додека голем број на експерти препорачуваат лозинка на најмалку 8 карактери, дури и подолго лозинки се далеку побезбедни.
  • Следно, на корисниците ќе биде побарано да изберете cryptocurrenciesthey би сакале да бидат прикажани во нивниот паричник.

  •  После тоа, корисниците мора да се согласат на Легален
  • Тоа е тоа!

Во овој момент, корисниците можат слободно да се тргува парички и да имаат целосен пристап до нивниот паричник. Целиот процес буквално трае 3 минути.

Што рекле другите за Coinomi?

Според мислења на Reddit, претставници Coinomi се многу чувствителни, тврдејќи дека тие се "стотици илјадници задоволни корисници" и дека тие "се околу од 2014 година, а ниту еден од нивните телефони базирани паричници биле пробиени или компромитиран поинаку." Според за корисниците, ова се чини дека е случај, бидејќи таму не се многу велејќи дека ништо негативно за нивната услуга.

Во моментов, Coinomi не прифаќа фиат валути, дебитни или кредитни картички. Со други зборови, тие не дејствуваат како Coinbase, овозможувајќи им на корисниците да влезат во просторот cryptocurrency со Fiat. Сепак, сите поддржани cryptocurrencies може да бидат испратени и примени, поедноставување на често се комплицира процесот на држење и тргување cryptocurrency.

Важни безбедносни причини да се има предвид

Како и со речиси било која апликација, главните точки на прекин на сите живеат околу човечка грешка. Од стан Coinomi е изграден за безбедност, било загриженоста за безбедноста ќе се одмораат директно на корисници:

  •  Никогаш не им даде на лозинка или семе за наплата на никого.
  • Секогаш надградба на најнова верзија на Android Coinomi кога се користи со цел да им понуди на највисоко ниво на безбедност.
  • Чување помине обновување фраза во безбедна локација, со цел да бидат во можност да пристапите до паричникот, без разлика што се случува.

Заклучок - голем избор на мобилни паричникот

Корисникот стил на на паричникот Coinomi, во комбинација со исклучителни безбедност е еден дел од сложувалката, кога станува збор за јавните донесувањето на Bitcoin и altcoins. Од новиот корисниците често не се чувствуваат удобно тргување на типичен размената со броеви скокаат околу на двете побара и да го продаде страна, тргување преку Shapeshift поедноставува процесот неверојатно. Секој, дури и напредни корисници, најверојатно, ќе видите во корист на користење на паричникот Coinomi.

Единствената грижа за Coinomi е фактот дека тоа веќе не е со отворен код. Сепак, постојат многу одлични паричници таму, кои не се со отворен код, како и (на пр Exodusand Jaxx).

Поврзани вести


Post Tacocoin

HitBTC разгледа: Дали е следнава голема размена?

Post Tacocoin

Приклучок за Битчоин додаток на WordPress од 99Bitcoins

Post Tacocoin

Преглед на CryptoSteel (го запали, тргна над неа и го скрши на земјата)

Post Tacocoin

Преглед на EToro Cryptofund: Инвестирање во Bitcoin, Ethereum и многу повеќе

Post Tacocoin

Coinbase против Btc-e против BitStamp - Каде треба да купите битцоини?

Post Tacocoin

Најдобриот биткоин паричници за 2017 година за мобилниот уред на Android

Post Tacocoin

2017 Најдобар битскоински деловни паричници - 4 прегледувачи на паричници (Mac, Windows, Linux)

Post Tacocoin

Преглед на GreenAddress.it

Post Tacocoin

Најдобар Биткоин Паричник за 2014 година - блокчеин против MyCelium против Coinabse

Post Tacocoin

KeepKey против TREZOR - Биткоин Хардвер Паричник преглед

Post Tacocoin

Еторо Битчоин тргување преглед

Post Tacocoin

Најдобар Етериум Паричник (2018 Ажурирање) - 5 Опции разгледани