Биткоин Трезор разгледа - дали е тоа безбедно? | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Биткоин Трезор разгледа - дали е тоа безбедно?

Биткоин Трезор разгледа - дали е тоа безбедно?

Повеќе Bitcoin безбедност = Помалку флексибилност

Кога ќе се погледне на различни опции за Bitcoin безбедност посигурни методи на е - помалку флексибилност имате во трошење на вашите пари. На пример, складирање на вашите пари на безбедна паричникот на хартија, која се смета за прилично безбедно ви овозможува само да се депонира пари. Кога сакате да ги повлечат ќе мора да се најде клиент Bitcoin и ги изнесете вашите приватни клучеви.

Што е TREZOR и зошто тоа е различно?

Поставување TREZOR е прилично едноставна. Да го поврзете уредот со компјутерот, се инсталира "мост", кој овозможува TREZOR да комуницира со компјутерот и следете ги инструкциите.

Избор на ПИН код

ПИН код ќе се користи за да се идентификува дека сте вистинскиот сопственик на TREZOR секој пат кога ќе го приклучиш во компјутер. Процесот на поставување е дека се користи секира комбинација на двете TREZOR уред и компјутер со цел да бидете сигурни дека тоа ќе биде прилично проклето тешко да украде PIN. Тој ќе побара од вас да кликнете на соодветните броеви на вашиот компјутерски екран вака: меѓувреме прикажување на реалните броеви се видливи само на вашиот TREZOR: На овој начин дури и ако некој е следење на вашиот тастатурата тие нема да биде во можност да се знае она што е вашиот PIN. Кога ќе се поставување на вашиот TREZOR за прв пат, ќе треба да внесете го новиот PIN двапати. Забележете дека бројките прикажани на TREZOR промена меѓу записи.

Избрзува внел белешка одредување на семе TREZOR - господар вашиот приватен клуч

Следна ќе биде побарано да се запишам твоето семе закрепнување. Твоето семе е листа на тајната група на зборови кои ќе ги користите за да закрепне вашите пари во случај да сакате да ја изгуби својата TREZOR. Уредот ќе ви покаже листа на 12 зборови (Можете да изберете повеќе за дополнителна безбедност), кои ќе треба да се запишам. Оваа листа би требало да се чуваат на сигурно место, како што може да се користи за враќање на вашите приватни клучеви.

Ти си добро да се оди!

Откако ќе завршите со поставување, ќе ви треба за да се поврзете на TREZOR на било кој компјутер и пристап MyTREZOR.com - Ова е клиентот за Bitcoin TREZOR. Од таму ќе биде во можност да испрати Bitcoins со кој ви се допаѓа. Може TREZOR се пробиени? Една од големите нешта за TREZOR е дека не постои "корисничко име" или "лозинка" за вашиот профил. Вашите податоци се вашите TREZOR уред. Значи, ако некој не се физички пристап до мојот уред не постои начин тој може да пристапите мојот профил. Но, ако некој може да се добие пристап до мојот уред? како за вашата зло направил?!? Нападот "Злото чистење" е име дадено за напад што е направен физички (не од далечина) на компјутер, кој е оставен без надзор. Напаѓачот има можност физички да пристапите на компјутерот неколку пати, без знаење на сопственикот - само слика што имаше слугинка која беше зло :)

За екстремни заштита - формира тајна фраза

Во случај на "Злото чистење" на вашиот семе и приватните клучеви се изложени на ризик. TREZOR го реши ова со што ќе ви овозможи да додадете дополнителна заштита тајна фраза. Ова значи дека ќе се сеќавам на една фраза која ќе се користи за пристап до вашиот Bitcoins. Реченицата за премин не треба да биде испишано некаде и треба да се меморираат.

Како за изнудување?

Кога сите работи да не успее, физичка сила може да биде последното нешто што ќе се користи за да се добие пристап до вашите Trezor, исто така познат како "напад клуч 5 долари", како што е објаснето во следната слика: За ова сценарио може да се користат различни лозинките - секој што доведува до различни количина на монети. Па ќе се "подарите" на мамка реченицата за премин што води до мала сума на пари, додека одржување на дел од вашите пари безбедно.

Така е TREZOR 100% полн доказ обезбеди?!?

Бр Ништо не е, но тоа е како блиски, како што тоа добива. Дури и на најновите безбедносни мааната најде во USB дискови не се однесува на TREZOR. Едно нешто што TREZOR не може да ве заштити од се phishing напади. Ова значи дека некој може да се обиде и да ги измамат со тоа што ќе испрати Bitcoins од вашиот TREZOR на погрешна адреса. Сепак, ова не е дефект на уредот - тоа е повеќе на човечки дефект. Вие треба да бидете сигурни дека лицето на кое се испраќање на вашите Bitcoins да се такви какви што се (тука е моето искуство со phishing). За детални информации за можните закани TREZOR и како тие се занимаваа однесуваат на безбедносни закани TREZOR е sectioninside нивните чести.

Дополнителни мисли за TREZOR

Моето искуство со TREZOR беше исклучително пријатен. За поставување беше лесно, уредот е интуитивен и мерките за безбедност се чини прилично стабилна. Јас исто така беше многу импресиониран со тимот на компанијата, како тие се чини дека се многу квалификувани професионалци во областа на Bitcoin безбедност. Секој кој е сериозен во врска со безбедноста на нивната Bitcoins "треба да добие TREZOR. Мојата единствена грижа со TREZOR е во врска со нивната Bitcoin клиентот. Мислам, да речеме на компанијата излегува на бизнисот - како ќе можам ли да одам да го испратам моите Bitcoins ако клиентот е нефункционален? Па очигледно неколку паричници таму веќе почна да работи на TREZOR компатибилност. На пример, електрум има TREZOR pluginwhich ви овозможува да уживате зголемена безбедност TREZOR со флексибилност електрум е.

Поврзани вести


Post Tacocoin

BitStamp преглед: Дали е најевтината берза за купување на биткоин?

Post Tacocoin

Coinmama против Coinbase - купување на Bitcoin од 150 долари со мојата кредитна картичка

Post Tacocoin

Барате алтернатива на Bitcoin? Еве 6 монети за разгледување

Post Tacocoin

Електроум Паричник разгледа: Лични и Реддит осврти

Post Tacocoin

Преглед на Coinbase: 6 Контроверзното прашање што треба да го знаете

Post Tacocoin

BitMEX преглед - Дали е Legit Bitcoin маргина тргување размена?

Post Tacocoin

Кој е најдобриот биткоински десктоп паричник?

Post Tacocoin

Преглед на GDAX - Напредна размена на Coinbase, колку е добра?

Post Tacocoin

Леџер Нано С преглед - Дали овој Биткоин Паричник е подобар од TREZOR?

Post Tacocoin

Еве го најдобриот биткоин хардверски паричник за победниците за 2018 година

Post Tacocoin

Рударство против купување битцоини - Каде ќе добие $ 10k?

Post Tacocoin

Бинанси преглед: Дали е легитимна крипто-торентна размена?