Битие облак рударски преглед - Тоа не е како профитабилен како што би мислат | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Битие облак рударски преглед - Тоа не е како профитабилен како што би мислат

Битие облак рударски преглед - Тоа не е како профитабилен како што би мислат

За секој друг Bitcoin прашање што го добивам е "треба ли да се инвестира во рударството облак?"

Сум зборувал многу за Bitcoin инвестиции во минатото. Една од работите јас секогаш се каже на луѓето кои ме прашуваат за рударство облак е дека мислам дека 99,99% од компаниите кои нудат услуги за рударство Cloud веројатно се измамите.

Значи, тие не се всушност рудникот Bitcoins со парите што ги даде, тие го користат само за плаќање на други корисници, додека сопствениците снема пари и ги снемува. Сепак има 0,01% од компаниите кои всушност се кандидира за рударство хардвер и рудникот Bitcoins за вас. Битие Рударството е еден од нив.

Битие miningwas основана во 2013 година е еден од најстарите Bitcoin компании од целиот. Тоа е дефинитивно една од најпознатите компании, кога станува збор за облак рударството. Битие има јавно познати рударски фарма постави во Исланд, како што е покажано во ова видео:

Рударите на фармата се во можност да ми Bitcoin, Ethereum, цртичка, Monero, Litecoin и Zcash. Но сепак, сите на информациите што се донесе во овој пост до знаење е нешто општо познавање. Денес сакам да се копа во подлабоко во облак бизнис модел рударството и да се обиде да одговори на прашањето - тоа е профитабилен да се облака рудникот Bitcoins?

Бидејќи постојат шест различни валути, кои можат да бидат минирани сакам да се фокусира само на Bitcoin рударството облак за момент, бидејќи јас верувам дека тоа е најпопуларниот производ на Битие рударство. Пред да започнете Јас само сакам да напоменам дека јас и на претходната пишуваат по ова прашање пред речиси 2 години.

Како функционира Битие Облак Рударство?

Идејата за рударство облак е многу едноставна. Наместо да трошат илјадници долари на Bitcoin рударството хардвер, можете да плаќаат некого за да закуп на нивните хардвер и да ја задржите профит за себе. Компанијата која изнајмува рударите се грижи за одржување и сите да се расправаме за поставување на нив.

Сепак, ќе се бара да плати надомест за нивните услуги, но ние ќе дојдеме до тоа во една минута. Да започне со тоа, сакав да се утврди што е разликата во ROI (Return Над инвестиции) помеѓу рударски облак и "нормално" рударството Bitcoin.

Во моментов имам 1.19 TH / s со рударство Битие кој ќе чини нов клиент околу $ 170 (0.139BTC на денешната девизен курс). Ова рударски капацитет произведува околу 0.00035BTC еден ден откако се издршка е отстранета. Па на тековната БТК цена тоа ќе ми трае околу 400 дена, за да се скрши дури.

Во екранот подолу ќе видите различни БТК приходи од различни договори. Тоа ми требаше време и неколку пораки за поддршка на компанијата е да се разбере токму онака како приходи се пресметува и прикажува. Јас би го ценат иако, ако се споменати на надоместоците, како и тоа дека ќе биде во можност да се види како тие се големи во однос на вистинските исплати.

Секоја линија на БТК исплата се однесува на различни договор. Некои од линии се изнесува од претходните исплати, па има некои дупликати наведени тука. Ако сте имаат тешко време разбирање на оваа табела (како што имав) дозволете ми да знам во делот за коментари и јас ќе дадам се од себе да се објасни.

Облак на договорот за експлоатација на Bitcoin рударството Битие е "Отворена", што значи дека ќе се кандидира додека не престане да биде профитабилна. Ако се погледне во нивните страница услуги на клиентите ќе се најде точната дефиниција за тоа:

Во случај на договор станува непрофитабилно (односно исплата не може да ги покрие надомест за одржување), како резултат на дневна исплата ќе биде нула. После тоа, договорот ќе продолжи да се рудникот за 60 дена. Ова значи дека ние ќе се грижи за таксата за одржување во надеж дека вашиот договор ќе стане профитабилен повторно. Ова може да се случи ако тешкотии рударството мрежата се намалува и / или Bitcoin зголемување на цените. Ако договорот не се врати на профитабилноста во овој период ќе биде прекинат поради машини рударството се одземаат ресурси (струја, вода за ладење, хостинг, сервисирање, итн), што не може да се плати со нивните генерирана исплати.

Односно договорот ќе се кандидира колку што тоа може да ги покрие трошоците за одржување кои вклучуваат електрична енергија, вода за ладење, одржување и услуги за хостирање. И мислам дека ова е нешто што повеќето луѓе го пропушти.

Тешкотии Bitcoin е е повеќе од самиот удвојување на секоја година во последните 3 години или така. Всушност, помеѓу 2016 и 2017 година трипати. Ова значи дека ако ги купите одреден пакет очекува одредена награда, во една година или така најверојатно ќе биде добивање некаде помеѓу 33% -50% од таа награда. Во мојот случај, јас веројатно ќе се прави 0.00014BTC дневно една година од сега.

Bitcoin стапка потешкотии во текот на 2014-2017

Значи мојата претходна пресметка за тоа колку време ќе биде потребно да се опорави мојата првична инвестиција е, всушност, во ред. Тоа ќе биде потребно многу повеќе од една година, и тоа е само за да се скрши дури. Има фер шанса мојот договор ќе престане да стане профитабилен пред да заработуваат добивка, или дека профитот заработувам ќе биде минимално.

Се разбира, може да се каже дека постои можност таа цена Bitcoin ќе експлодираат во текот на следните неколку месеци, а потоа ќе биде профитабилен начин побрзо. Ако, на пример, цената оди до $ 10,000 Јас ќе бидам во можност да се добие мојата почетна $ 170 за неколку месеци во право?

Не е толку сигурен за тоа.

Ако цената оди нагоре така и тежина од повеќе луѓе почнуваат рударството. Ова значи дека Bitcoins ќе се прави ќе биде во вредност од повеќе, но ќе се прави помалку од нив. Тоа е токму она што се случи во 2016 година и зошто тежината повеќе од трипати. Еве на промена на цената наспроти тешкотии за последните 3 години:

2014-2015 Bitcoin тежина наспроти цена

Bitcoin цена: по 2.45x

Bitcoin тежина: до 34x

2015-2016 Bitcoin тежина наспроти цена

Bitcoin цена: до 1.36x

Bitcoin тежина: до 2.5x

2016-2017 Bitcoin тежина наспроти цена

Bitcoin цена: до 2.29x

Bitcoin тежина: до 3.05x

Како што можете да видите на тежината секогаш се случува горе, без оглед на она што се случува со цената. И за последните 3 години тоа се случува до повеќе од она што самиот има цена.

Па, дали треба рудникот Bitcoins дома, наместо?

Ако моето дома со иста стапка хаш на денешната тешкотии што би се прават двојно повеќе (според нашите Bitcoin рударството калкулатор). Сепак, ќе се плаќаат за хардвер, ладење и одржување за себе. Значи тоа не е безбедно да се каже дека рударството дома ќе биде профитабилна, како и.

Во минатото сум напишал многу детален пост кој разговара Bitcoin рударството профитабилност. За сега ајде да се каже дека ако немате пристап до евтини системи за електрична енергија и ладење јас предлагам да се избегне рударството, воопшто и само да се купи монети наместо.

Она што другите корисници се велејќи дека?

Како дел од моето истражување за овој преглед јас се обидував да се најде како многу корисник коментарите што е можно да се добие различни перспективи. Повеќето, ако не и сите, на позитивни критики најдов беа придружени со промо код. Промо кодот осврти се сомнителни според мое мислење, бидејќи корисникот разгледување добива провизија, ако се регистрирате со својот промо код, така што тие имаат поттик да се напише позитивен преглед.

Еден интересен преглед е од човек кој всушност се користи Битие рударство да се купи Ethereum. Тој наведува како што следува:

Купив договор на 1 година за 1MH / s рударството ЕТХ. Сум 0.11BTC платени за тоа (еквивалент на 45 $ во тоа време). Во една година, Битие ми даде назад 2.38ETH (еквивалент на 69 $ сега), па може да се каже дека јас сум направил профит. Но, ќе биде во ред !!! Тоа е само затоа што цената на ЕТХ е висока сега (29 $ наспроти 12,5 $ пред една година).

Ако јас би го чуваат моите 0.11BTC, сега тоа ќе биде во вредност од 135 $.

Ако јас би го купиле ЕТХ со 0.11BTC тогаш (јас би го добиле 3.66ETH, тоа е 1.3ETH повеќе од она што ми даде назад), сега тоа ќе биде во вредност од 106 $.

Па дури и покрај тоа што тој би можел да направи подобар договор со тоа што не се инвестира во Битие Рударство тој се уште се направи профит. Ве молиме имајте на ум дека неговиот профит беше со Ethereum рударството и не Bitcoin рударството. Во овој напис ќе се концентрира главно на рударскиот Bitcoin. Некои други altcoins уште може да биде профитабилен за да се мои, но јас ќе ги видиш во различни слики.

Исто така, постојат неколку BitcoinTalk postsabout компанијата. Се чини дека повеќето луѓе тврдат дека не може да се направи профит со нивните договори меѓутоа неколку снабдување доказ всушност се обидува. Bittrust покажува позитивни reviewsbut јас ќе ти се суди за себе на нивната легитимност.

Битие рударство - Во крајна линија

Завршувајќи мојот осврт за Битие Miningall можам да кажам е ова - Компанијата се чини legit но јас се сомневам дека тоа е добра инвестиција. Изгледа дека ќе биде многу подобро само со помош на моите пари да се купи Bitcoins наместо да го употреби за договори за рударство облак. Ако цената Bitcoin оди нагоре - јас ќе се прави повеќе пари, и ако тоа слезе, ќе биде губење на помалку.

Едно нешто што навистина ми пречи иако е тоа што Битие Рударство не чини да се делат многу информации во врска со моите перформанси рударството. Би освен компанија која е сериозен за правење на пари за нивните инвеститори да обезбедат дополнителни информации како што се:

  • Облак рударството калкулатори
  • Изјави надомест на услуги
  • Кој го блокира беа минирани и колку е заработени на секој блок (вклучувајќи ги и давачките рударство)

Еден може да се сомневаат дека тие информации не се добиени со цел да се задржи на сомнителни профитабилноста на рударството облак нејасни. Ако се инвестираат во Битие рударство јас ве поттикнувам да се јават кај нивниот поддршка и да се обидат да добијат одговори за тоа (тие одговори брзо од моето искуство).

На финален белешка, овој преглед е за Битие Рударство но мислам дека веројатно може да копирате и залепите карактеристики на повеќето legit рударството облак компании таму. На не толку legit рударски компании, најверојатно, ќе се покаже поголем профит, бидејќи тие обично се одржи престанат да плаќаат во некоја точка.

Имајте на ум дека овој преглед е направен посебно за рударство Bitcoins, други валути се уште може да биде профитабилна во овие шеми рударството облак.

Поврзани вести


Post Tacocoin

Jaxx Паричник преглед - сите околу Биткоин Паричник

Post Tacocoin

Луно (порано БитX) Биткоин берза и Паричник разгледани

Post Tacocoin

Декември Анализа на ИКО - ревизија на НАГА

Post Tacocoin

Најдобриот литиумски рударски хардвер - Antminer L3 Scrypt Miner преглед

Post Tacocoin

TREZOR против LEDGER - Рака на хардверот Парич преглед

Post Tacocoin

Антротер R1 преглед - Безжичен рудар Антминер

Post Tacocoin

CEX.IO 2017 преглед - Зошто корисниците на Reddit се жалат за оваа Bitcoin Exchange?

Post Tacocoin

AvaTrade Bitcoin тргување преглед

Post Tacocoin

Bithumb преглед - купување на битките во Кореја

Post Tacocoin

Најдобри битковински паричници за iOS (iPhone, iPad)

Post Tacocoin

Најдобри битковински услуги за детекција

Post Tacocoin

Леџер Паричник е разгледан од 80 корисници на Reddit (без Промо код)