Водич за почетници за најдобрите VPN услуги во 2016 година | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Водич за почетници за најдобрите VPN услуги во 2016 година

Водич за почетници за најдобрите VPN услуги во 2016 година

Но, уште од кои ние сме биле добивање на многу прашања прашува "она што е најдобро да се користи VPN?"

Значи во пост денес би сакал да го покрие она што јас сметам дека е на врвот 4 VPN провајдери достапни на пазарот денес. Но пред да почнам мојот осврт ние мора да одговори на основното прашање:

Што е VPN?

VPN залага за Виртуелни приватни мрежи. Тоа е во основа група на компјутери сите поврзани еден со друг преку интернет. Ова додава безбедноста и приватноста на вашата интернет конекција. Дозволи ми да објаснам.

Безбедност

# 8211; Кога сте со користење на "нормални" Wi-Fi (т.е. Јавен Wi-Fi) сте со користење на небезбедна врска со Интернет. Ова значи дека сте ранливи на хакери и други малициозни напади се обидува да ги украде вашите податоци. Кога поврзувате преку мрежа на приватни и безбеден компјутери (т.е. VPN) што се заштита на податоци кои се пренесуваат преку енкрипција.

Заштита на податоци

# 8211; Кога ќе се поврзе на интернет без некој VPN може да се трага вашата IP адреса (Интернет протокол адреса). Ова значи дека вашата локација може да се укажа прилично лесно. Кога ќе пристапите на интернет преку VPN вашата локација се појавува да биде дека на оддалечен компјутер, така што е обезбедена вашата приватност.

Не ми е гајле за анонимност, зошто јас треба да користите VPN?

Дури и ако не се чувствуваат дека се крие Вашата IP адреса има каков било интерес за вас, веројатно не се свесни за ризикот вклучени во поврзување на интернет од небезбедна мрежа. Јавен Wi-Fi мрежи, како оние во кафулиња или не-хотели се речиси како безбедно како што мислите. Дури и ако тие имаат лозинка, сте споделување на мрежа со тони на други луѓе, што значи дека вашите податоци се изложени на ризик.

Значи, ако се најавите во вашата e-mail, банкарска сметка, сметката на Facebook или да поднесат било какви други чувствителни информации додека се поврзани на јавна мрежа, некој може лесно да се добие податоците. Иако има некој начин да ви помогне да се биде безбеден, ако сакате едно решение - се користи VPN.

Ако сакате вистински живи демонстрација на тоа како ова е сериозна, да се види ова видео:

Исто така, понекогаш ќе сакате да пристапите до веб-сајтови кои не се достапни во вашата земја. Во овој случај на VPN е исто така добро решение. На пример, кога бев на пат низ Кина не може да пристапи на Фејсбук или Google ако не се користи VPN.

Како да знам што добар VPN сервис како изгледа?

Бидејќи постојат толку многу VPN услуги таму, тоа е вид на тешко да се знае како да ги процени. Еве краток список на она што треба да барате во услуга VPN:

Локации излез

# 8211; Ова во основа диктира што IP адреси може да се користи кога пристапуваат на VPN. Значи, ако на пример, дали би сакал да сурфаш на интернет од САД IP ќе треба на VPN услуги кои ги обезбедува такви локации излез.

Влези

# 8211; услугата VPN задржи ли евиденција на она што го правите? Ако тоа е целосна приватност сте по што ќе сакате да бидете сигурни дека она што е политиката на сеча на таа специфична VPN сервис.

Протокол

# 8211; Ова можеби звучи малку збунувачки, бидејќи кога ќе се споредат VPN услуги ќе видите термини како SSL / TLS (понекогаш се нарекува OpenVPN поддршка), PPTP, IPSec, L2TP, и други видови на VPN. Сепак повеќето од овие опции се невидливи за вас како корисник, како сите овие протокол обезбеди безбедна врска. Се разбира, постојат разлики помеѓу протоколи, но ако сте загрижени за тоа што веројатно веќе сте свесни за нив.

Брзина

# 8211; Од поврзување преку оддалечен компјутер е потребно повеќе време, бидете сигурни дека на VPN сервис ке го одберете може да ја испорача вашата врска е доволно брзо. Нема ништо повеќе фрустрирачки од бавна интернет конекција...

Мобилен стан

# 8211; Мобилни употреба во постојано зголемување, па сакате да бидете сигурни дека услугата VPN исто така, обезбедува вашиот мобилен телефон со соодветни решенија. Осигурајте се дека мобилен стан е достапна за услугата што се испитува дали ова е проблем.

Компатибилност со оперативни системи

# 8211; Вашиот случува да инсталирате парче софтвер наречен клиент VPN на вашиот компјутер за да се поврзете со VPN, така што треба да бидете сигурни дека тоа е компатибилен со вашиот оперативен систем (оперативен систем). Денес повеќето од услугите на VPN се компатибилни со Windows и Mac OS, но тоа е секогаш се препорачува да бидете сигурни дека вашиот оперативен систем е поддржана.

Цена

# 8211; Кога станува збор за цената ќе се најдат слободни и претплата базирани VPN. Иако со користење на слободен VPN може да звучи атрактивна имајте на ум дека повеќето од бесплатни услуги ќе се најавите на вашите активности и да им служи на реклами врз основа на каде сте surfed. Исто така, нивните локации излез се прилично ограничен.

Претплата базирани Виртуалните приватни мрежи веројатно ќе потрае вашата приватност посериозно, но ќе треба да дознаете дали тие се логирате било која од вашите активности преку својата политика сеча. Исто така, во повеќето случаи тие нема да им служи на реклами и ќе ви понуди некој вид на бесплатен пробен период да ги користат нивните услуги.

Значи тука се на врвот 4 VPN услуги од страна на 99Bitcoins

IPVanish

Ова е VPN Сум бил со користење додека го пишувам овој пост. Таа има прилично импресивна брзина и конекција (јас понекогаш забораваме сум на VPN), мобилни компатибилност и се протега 25,000+ IP адреси на 325+ сервери во над 60 земји.

Таа, исто така има посветена мобилен стан за iOS и Android и тоа е компатибилен со повеќето OS таму. Ако одите со годишниот план за тоа е во моментов $ 78 / година, но можете да го користите овој couponto добие 30% попуст (тоа brining сведува на само 54,95 $ / година). Се разбира, има 7 дена гаранција за враќање на парите и можете да плаќаат со Bitcoin која секогаш е одлична опција :)

Корисничкиот интерфејс е доста интуитивен и што е потребно како 2 минути да се постави сè што се. Многу импресиониран од услугата до сега. За да дознаете повеќе за IPVanish кликнете тука.

ExpressVPN

Уште еден од моите лични омилени. Јас се користат ExpressVPN назад кога патувал низ Кина за конференција Bitcoin (ми требаше пристап до Google и Facebook). Сакам да се супер лесно "едно копче" интерфејс, врската е супер брз и има 78 земји (и 100 градови) можете да изберете да се поврзете од. Цената е околу $ 100 за една цела година (или 12,95 $ за еден месец). Исто така, ќе добиете 30 ден пари гаранција за враќање, ако сметаш дека услугата не ви одговара.

За да дознаете повеќе за ExpressVPN кликнете тука.

CyberGhost VPN

CyberGhost VPN е една од најпопуларните услуги VPN достапна денес. Тој нуди бесплатен прокси што можете да го користите, но ќе мора да се "чекаат во ред", со цел за да работи (трае околу 2-3 минути). Тие исто така нудат 30 ден пари гаранција за враќање на нивните планови. Лично јас не му се допадна на софтверот "изгледаат и се чувствуваат", но претпоставувам дека тоа е прашање на вкус.

CyberGhost има VPN сервери распоредени во 20 + земји низ целиот свет - можете да ја видите комплетната листа на земји и сервери тука.

Сервисот обезбедува поддршка на мобилни уреди, како и но овозможува само еден уред да се поврзе во секој даден момент (IPVanish овозможува до 2 уреди за да се поврзете истовремено). CyberGhost VPNalso прифати исплати Bitcoin и е со цена помеѓу $ 60- $ 110 / годишно во зависност од планот ке го одберете.

За да дознаете повеќе за CyberGhost VPN кликнете тука.

HideMyAss

Еден од најпопуларните играчи на пазарот, "Скриј го мојот задник" (или УХМР) е еден од најголемите даватели VPN таму денес. УХМР работи во 190 земји со над 880 сервери - ова ќе ви даде широк спектар на IP адреси. Еве ја целосната листа на сервери.

Освен екстремни покриеност УХМР ја нуди услугата чини прилично слични на претходните два провајдери споменати (мобилни уреди и повеќе оперативен систем е поддржано). Годишната цена за УХМР е $ 78, која е токму она што IPVanish обвиненија, како и. Сите во сите солидна услуга.

За да дознаете повеќе за скријам Доц кликнете тука.

StrongVPN

StrongVPN е околу од 1994 година во компјутерската индустрија. Тоа е исто така познат како ReliableHosting.com а подоцна започна обезбедување на VPN услуги. Нивната цена стратегија е малку поинаква, како што ќе ви овозможи да изберете помеѓу 3 различни пакети - Лајт, специјални и Делукс.

Пакетите се разликуваат една од друга во бројот на сервери и земјите можете да се поврзете. Вие исто така се ограничени само на бројот на серверот прекинувачи можете да го направите месечно, кој е лоша работа, кога во споредба со други провајдери.

Цена-мудар Делукс пакет кој се чини дека да се биде најдобар пакет за да се натпреваруваат со другите она што се нуди на трошоците $ 155 што е многу повисока цена од конкурентите. Една конечна нешто да се има предвид е дека StrongVPN чини дека да се задржи лог датотеки на своите корисници - па ако тоа е анонимност сте во потрага за можеби тоа не е најдобра услуга.

За да дознаете повеќе за силна VPN кликнете тука.

Една кул VPN infographic од StrongVPN

Пред да се заврши, тука е некој вид на графички краток преглед на она што го покриваат само создадена од страна StrongVPN. Тоа оди малку повеќе во длабочина за различни протоколи, како и. Ако имате искуство со VPN услугите се чувствуваат слободни да го споделат во делот за коментари подолу.

Извор: Lifehacker

Поврзани вести


Post Tacocoin

Биткоин Трезор разгледа - дали е тоа безбедно?

Post Tacocoin

Changelly против ShapeShift - Размена на инстант криптовалентност

Post Tacocoin

Мојот нов најдобар Bitcoin и altcoin паричник - преглед на Exodus Wallet

Post Tacocoin

Преглед на GreenAddress.it

Post Tacocoin

Преглед на EToro Cryptofund: Инвестирање во Bitcoin, Ethereum и многу повеќе

Post Tacocoin

Луно (порано БитX) Биткоин берза и Паричник разгледани

Post Tacocoin

Litecoin LTC Robot review - непристрасен, 100% вистински податоци

Post Tacocoin

KeepKey против TREZOR - Биткоин Хардвер Паричник преглед

Post Tacocoin

Преглед на милијарда монети (TBC) - Како измама оди Биста

Post Tacocoin

Bitmain Antminer R4 преглед - не е сигурен дека вреди вашите пари

Post Tacocoin

Дајте подарок за битковин за Божиќ - идеи за подароци за битковин

Post Tacocoin

Преглед на Coinbase: 6 Контроверзното прашање што треба да го знаете