Бисеин преглед - Plug & Play целосен биткоин јазол | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Бисеин преглед - Plug & Play целосен биткоин јазол

Бисеин преглед - Plug & Play целосен биткоин јазол

Мрежата на Bitcoin е поддржан од страна на различни компјутери (исто така познат како јазли) кои работат на Bitcoin софтвер. Тоа е она што создава децентрализација на системот - фактот дека илјадници компјутери низ целиот свет поседува целосна копија од blockchain и се потврдување на секоја трансакција што оди преку.

Повеќе јазли систем има, толку повеќе подесувате доказ е тоа. Во моментов има 5655 nodesthat систем на поддршка. Во минатото сум напишано опширно за тоа како може да им помогне на мрежа со поставување на вашиот сопствен јазол дома, но процесот може да биде малку страшно за newbies или луѓе кои не имаат долгогодишно технички знаења.

Денес сакам да се видат Bitseed- производ, кој тврди дека е "Plug n Play" јазол за просечниот корисник. Само приклучете го во вашиот рутер дома и вие сте веднаш е дел од мрежата Bitcoin од страна на водење свој личен јазол. Се разбира, секогаш може да го користите вашиот персонален компјутер за ова, но тогаш ќе треба да подарите на голем дел од просторот од вашиот хард диск, со цел да ја преземете blockchain на вашата машина.

Со Bitseed работите се поедноставни. Машината доаѓа со најновата верзија и Bitcoin blockchain веќе инсталиран (за време на превозот се разбира). Програмерите тврдат дека сите што е лево е да се дојде на власт и да се кука до интернет конекција.

Кога ќе ги нарачате Bitseed можете да изберете помеѓу неколку различни хард диск големини се движат од 480GB до 2 ТБ (таму е исто така послаба верзија дека нема да се видат тука). Големината на вашиот хард диск ќе се утврди колку долго вашиот Bitseed може да работи како што се зголемува blockchain во околу 45 GB секоја година (во 2016 година се зголеми во 43GB). Порачувам мојот Bitseed пред околу 2 месеци кога имаше исто така достапни со 320GB верзија.

Испорака на Bitseed беше прилично директно напред, но поради некоја причина тоа не е предаден со меѓународните следење поради проблеми цена. Лично јас не би ум да потрошите неколку долари повеќе, со цел да се знае каде е мојот пакет на секој чекор од патот. Откако ќе ги нарачате производ може да потрае 2-3 дена додека не се испраќаат. Тоа е затоа што во моментот секој Bitseed е направен по мерка, па некој всушност е инсталирање на најновата верзија Bitcoin blockchain и на вашата машина.

Таа зеде еден цел месец за пакетот за да се дојде во мојата куќа, но тоа е делумно благодарение на поштенскиот систем на мојата земја што е прилично crappy. Откако тоа се дојде јас едвај можеше да чека да го добие и трчање.

Но, тоа е кога работите отиде на југ...

За основно користење на сите што треба да направите е да го поврзете на Bitseed на вашиот рутер користејќи етернет кабел и моќност до. Откако погон, уредот автоматски ќе започне во рок од 2 часа. Bitcoin ќе се израмни со сегашната висина блок, а потоа работи постојано, домаќин на целосна Bitcoin јазол.

Ова многу секој корисник може да се справи, но јас сакав да бидете сигурни дека мојот Bitseed всушност работи. Значи, по завршувањето на инструкции обидов пристап до мојот уред. За да пристапите до вашиот deviceyou'll треба да се најде неговата IP адреса во вашата домашна мрежа. Ако ова звучи како глупост тогаш ние сме во ист брод.

По некои истражувања дознав дека секој уред поврзан со мојот рутер (на пример, мојот компјутер, Bitseed, мојот iPhone и др) има адреса во форма на броеви. На пример, во сликата подолу можете да видите компјутер, iPad и печатач (HPC5....) Поврзан со рутер но не Bitseed.

BTW - Со цел да се дојде до овој екран морав да влезете во мојот рутер, јас се користи овој tutorialto се разбере како да го направи тоа.

Па поради некоја причина ми Bitseed или не е поврзување на рутер или едноставно не стартување. Бев доста изгубени. Толку за приклучок n игра...

Поминав следните 4 часа со обидчив пријатели се обидуваат да debug оваа далечина, но ништо не чинеше да работат. Јас сум испратен програмери Bitseed е за поддршка на барањето но тие велат дека на првиот настап се чини дека дискот не е пронајден, што значи нешто доби оштетени во пратката.

Јас конечно одлучи да го предаде на машината за еден од моите пријатели во амбасадата Bitcoin да се погледне во него самиот. По неколку дена, тој ми рече дека успеал да го добие и трчање, без да правиш ништо посебно.

Резултатот е тоа што после 2 недели напорна работа за да нема некоја очигледна причина Bitseed беше и трчање во Bitcoin амбасада во Тел Авив и нов јазол беше поддршка на мрежата на Bitcoin.

Откако тоа е работа можам да пристапам до мојата Bitseed контролен панел со внесување на локалната IP адреса на уредот во мојот пребарувач (на иста адреса што се обидува да се најде пред тоа).

Како што може да се види мојот уред има околу 52GB слободен простор што значи дека веројатно ќе трае сè до крајот на 2017 година Со цел да се провери дека мојот Bitseed е всушност дел од мрежата Bitcoin можам да го проверите статусот на јазол преку почетната страница на контролниот панел.

Така ми Bitseed е водење на најновите Bitcoin Core верзија (која ги вклучува Segwit) и мојата јавна IP адреса, исто така се наведени на оваа страница. Постојат уред во моментов има 79 линкови до други јазли во мрежата.

Со цел да се потврди дека мојот bitseed во моментот прима дојдовни врски од други јазли јас исто така може да се користи алатката обезбедени од страна на 21.co во долниот дел од оваа страница. Сите што треба да направите е да внесете го мојот јавен IP-адреса и кликнете "Провери јазол". Имајте на ум дека Bitseed ќе се исклучи за 30 минути еднаш неделно во текот на времето тоа е подршка на blockchain, Ако се обидат да стигнат до јазол на тоа одредено време нема да биде успешна.

Мој заклучок за Bitseed

Идејата за приклучок n игра Bitcoin јазол е страшно и мислам дека треба нешто како ова во заедницата. Сепак, имплементацијата на Bitseedif далеку од совршен. Уредот не работи ", како рекламира", поддршка беше laggy и само престанал да реагира во еден момент. Ако јас не сум бил толку упорен во добивање на оваа машина на работа јас веројатно би се откажале по еден или два часа. Таа се чувствува како да е тоа страничен проект за основачите на Bitseed и затоа не може да се очекува да биде целосно поддржан дури и откако ќе стане плаќаат клиентите.

Жал ми е да се каже дека во сегашната состојба Bitseed не е добар купат, таа има повеќе шанси за разочарувачки купувачот отколку што го прави задоволен. Се разбира ова е моето лично мислење по доживува она што сум опишани погоре, вашата среќа можат да бидат различни.

Поврзани вести


Post Tacocoin

Litecoin LTC Robot review - непристрасен, 100% вистински податоци

Post Tacocoin

Биткоин Трезор разгледа - дали е тоа безбедно?

Post Tacocoin

Најдобар Етериум Паричник (2018 Ажурирање) - 5 Опции разгледани

Post Tacocoin

Водич за почетници за најдобрите VPN услуги во 2016 година

Post Tacocoin

Леџер Нано С преглед - Дали овој Биткоин Паричник е подобар од TREZOR?

Post Tacocoin

Еторо Битчоин тргување преглед

Post Tacocoin

Xcoins преглед - тоа е легитимен начин за купување на битцоини?

Post Tacocoin

Биткоин против Етереум: споредба на криптоцентност

Post Tacocoin

BitStamp преглед: Дали е најевтината берза за купување на биткоин?

Post Tacocoin

MinerGate преглед: Дали е легитимна рударска операција?

Post Tacocoin

Близначки размена на битката размена

Post Tacocoin

Еве го најдобриот биткоин хардверски паричник за победниците за 2018 година