Bitmain Antminer R4 преглед - не е сигурен дека вреди вашите пари | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Bitmain Antminer R4 преглед - не е сигурен дека вреди вашите пари

Bitmain Antminer R4 преглед - не е сигурен дека вреди вашите пари

Веројатно една од најчесто поставуваните прашања во врска со Bitcoin рударството во изминатите неколку години беше "Дали е Bitcoin рударството профитабилна?" Во 99% од случаите, одговорот е не, затоа што конкуренцијата е премногу жестока, а со цел да се мои профитабилно ќе треба посветен ASIC рударството екипаж. Само така ќе добиете идеја за она што јас го зборувам, најефикасен рудар денес, Antminer S9, трошоци над $ 2000, и веројатно ќе ви се кршење па дури и по 6-9 месеци.

Сепак, Bitmain, главната (и речиси единствен) производителот на Bitcoin рударството апаратури неодамна го најави доаѓањето на рудар Antminer R4- создадени за рударство Bitcoins дома. Што значи ова точно?

Па, за еден, рудар, најверојатно, ќе бидат поевтини од индустриски рудари како S9. Компанијата објави на својата веб страна дека треба да чини 1000 долари пред превозот. Но, оттогаш, страната веќе да не се појавува на веб-страницата на компанијата.

29-ти август ажурирање: На рудар е надвор и тоа е цена е утврдена на 1.395 долари - тоа е многу повеќе од оригиналната цена која веројатно била објавена по грешка. Видете на страница производот тука.

Рудар R4, исто така, ќе ги користи многу уникатен систем за ладење, кој ќе го направи тоа многу помалку бучни. Една од главните прашања за водење на Bitcoin рудар е дека тоа се загрева и тоа е многу (многу) гласно (еве на пример). Bitmain користи нова техника за ладење во внатрешноста на R4 - тоа е инспириран од молчи климатизација единици и не користете нормална бучни навивачи компјутерски сервери обично имаат. Новиот вентилатор "треба да се постигне само на нивото на бучава од 52 децибели, за гласно како разговор дома".

Лансирањето датум Antminer R4 беше поставен на 29 август (утре) со почеток во 23:00 GMT +8 според веб-страницата Bitmain е сепак вистинската производот страница, која беше на располагање пред, веќе не е достапно.

На 26 август Bitmain испратени следнава порака на форумот на Bitcointalk:

Ова значи дека цените и спецификации е прикажано во овој пост се уште се смета само гласини и треба да се потврди уште еднаш производот е надвор.

Спецификации Antminer R4

Од она што може да се соберат пред страница беше симнат овие се спецификациите на рудар:

- рудар Hash курс: 8.6TH / ови (варијација од ± 5% се очекува)
- Производ големина: 515mm (L) x 100mm (W) x 222mm (H)

Рудар, исто така, ќе бара ЕПС (напојување единица) која чини 300 долари, според веб-страницата на компанијата (пред тоа беше симнат). ОПС, исто така, ќе го има истиот молчи ладење систем, така што не ќе се направи многу врева.

29-ти август ажурирање: ЕПС ќе чини 240 долари, а не 300 долари како што беше претходно наведено. Може да се види на производот страница тука.

Ќе R4 Bitmain е биде профитабилна?

Внесување спецификации Bitmain е во нашата Bitcoin рударството калкулатор открива дека во тековната нивоа на тежина и Bitcoin цена треба да биде во можност да се скрши дури и по 12 месеци (повеќе или помалку). Зедов во предвид некои стандардни вредности од 0,12 $ / KWh цената на електричната енергија и 2% такси рударството базен. Се разбира, ако плаќаат повеќе / помалку за електрична енергија или драматични промени ќе се случи во цената и тежината на овие резултати може да се промени Bitcoin е. Имајте на ум дека цените на R4 може да се промени, како и.

29-ти август ажурирање: Размислете за новата цена на Antminer R4and ЕПС (вкупно 1.635 американски долари) што ќе се некаде помеѓу 16-18 месеци за да се скрши дури и на сегашната цена Bitcoin и тешкотии. Ако некако успеваат да ги намалат вашиот трошоци за електрична енергија ќе биде во можност да се скрши дури по 12 месеци.

Да заклучиме јас се уште не сум сигурен дека R4 е вредно за ризик. За почеток на цената на уредот се уште е непознат, ова веројатно ќе биде откриена во рок од 24 часа, секако. Под претпоставка дека цената е навистина како рекламира пред (1000 долари) Мислам дека 16 месеци за да се скрши дури и е прилично ризични инвестиции во рударскиот бизнис. Вие во основа треба да се надеваме Bitcoin цена оди нагоре со цел да се оправда оваа набавка - обично рудари застарува во рок од 12 месеци, како резултат на зголемување на тешкотии.

Со цел да Stay tuned за повеќе ажурирани на Bitmain Antminer R4 бидете сигурни да се провери од блог Bitmain е.

Поврзани вести


Post Tacocoin

Рударство против купување битцоини - Каде ќе добие $ 10k?

Post Tacocoin

Jaxx Паричник преглед - сите околу Биткоин Паричник

Post Tacocoin

Бисеин преглед - Plug & Play целосен биткоин јазол

Post Tacocoin

Битие облак рударски преглед - Тоа не е како профитабилен како што би мислат

Post Tacocoin

KeepKey против TREZOR - Биткоин Хардвер Паричник преглед

Post Tacocoin

Најдобри битковински паричници за iOS (iPhone, iPad)

Post Tacocoin

Прегледани се најдобрите битковин рекламирање мрежи

Post Tacocoin

Електроум Паричник разгледа: Лични и Реддит осврти

Post Tacocoin

Антротер R1 преглед - Безжичен рудар Антминер

Post Tacocoin

Водич за почетници за најдобрите VPN услуги во 2016 година

Post Tacocoin

Kraken преглед - Дали оваа Bitcoin размена е сигурен?

Post Tacocoin

Преглед: Коинмама - Дали е тоа 100% легитимно?