7 Битковински дебитни картички Споредени и разгледани (2018) | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

7 Битковински дебитни картички Споредени и разгледани (2018)

7 Битковински дебитни картички Споредени и разгледани (2018)

Важни update- На 5 јануари 2018 Visa суспендиран активноста на WaveCrest- компанијата обезбедување на повеќето крипто кредитни картички таму. Ова значи дека Xape, Wirex, TenX, Bitwala и CryptoPay не работат за сега. Се разбира, компании се бара да се најдат решенија и кога тие се наоѓаат ние ќе ги ажурира овој пост (јас лично бараат алтернатива, како и). Ако знаете на кој било добар алтернативи се чувствуваат слободни да ги остави во делот за коментари подолу.

Предностите се очигледни - сега може да се купи речиси ништо со Bitcoin. Секое место кое прифаќа кредитни или дебитни картички ќе ја прифати вашата Bitcoin дебитна картичка, како и. На трговецот добива плата во сопствената валута од страна на дебитна компанија и цената ќе бидат одземени од вашата Bitcoin рамнотежа. Ова ви овозможува да се живее чисто на Bitcoin.

На пример, кога ќе патуваат во странство јас секогаш се моите Bitcoin дебитна картичка како резервна копија картичка во случај моите пари добива украден. Тоа е како проверка на дигиталната ера на патникот.

Лошите страни на користење на дебитна картичка Bitcoin

Главните концепти на Bitcoin дебитна картичка е централизација. Со цел да ја користи картичката треба да депонираат пари во вашиот профил на компанијата на дебитна картичка - ова значи дека ќе си даваат контрола над вашиот пари на 3-ти. Овој ризик е намален со тоа што не го депонира премногу Bitcoins во вашиот биланс - во основа се депонира само она што може да си дозволи губење во случај на удар со секира. Исто така, бидејќи сте со користење на услугите на овие компании се доаѓа со одредена цена - како што ќе видиме подолу вие не може да се игнорира надоместоците што Bitcoin дебитна картичка компании наплаќаат.

Во моментов има на располагање 7 Bitcoin дебитна картичка компании, тука е кратко резиме на секој од нив и нивните добрите и лошите страни.

Bitpay Bitcoin преглед дебитна картичка

Позитивни: Добро позната компанија, картичка прифатен во целиот свет

Конс: ограничена само на жителите на САД, нема чип и игла, бара верификација

Bitpayis добро позната компанија во екосистемот Bitcoin која обезбедува исплата решенија за бизниси и поединци. Тоа ви овозможува да се добие при-пејд Visa cardthat е вчитан преку вашиот Bitpay сметка. На BitPay Припејд Visa®Card е на располагање на жителите во сите 50 американски држави. Мора да имате домашна адреса (Не PO кутии), владата издаде лична карта, и број на социјално осигурување да се применуваат.

Картичката чини рамен надоместок од 9,95 $ и е потребно за 7 дена да пристигне во пошта. Кога патувате надвор од Соединетите Американски Држави ќе плаќаат надоместок во висина од 3% за покривање на трошоците за конверзија на валута. Нема плаќање на 2,00 $ за банкомат или пари назад повлекувања во внатрешноста на САД и надомест за 3,00 $ за секој банкомат или пари во кеш-назад надвор од земјата. Можете да ја видите комплетната листа надомест тука. Нема трансакција такси за картичка Bitpay.

Cryptopay Bitcoin преглед дебитна картичка

Позитивни: достапни во целиот свет, материјали и физички и виртуелни картички

Конс: Има одржување и оптоварување такси

Cryptopaysupplies дебитна cardthat Bitcoin е достапна во целиот свет (за разлика од Bitpay). Можете или да нареди телесен картичка со чип и игла, или виртуелна дебитна картичка и ако сте само во онлајн шопинг. Уште еден голем бонус од Cryptopay е во тоа што вие не мора да се обезбеди целосна верификација проект, ако не треба голема граници картичка.

Физичката картичка чини $ 15 и се испраќаат за слободен низ целиот свет. Банкомат повлекување чини $ 2,5 и меѓународни Промена на валута додава уште 3% за секоја трансакција. Работите не ми се допаѓа за оваа картичка е тоа што има месечен надомест за одржување на $ 1 и провизија 1% за вчитување на пари. Ако не сте се проверат може да се вчита до € 2500 во вашата картичка, но не повеќе од тоа.

Xapo Bitcoin преглед дебитна картичка

Позитивни: Бродови за повеќето земји, формирана компанија репутација

Лошите страни: Дополнителни такси (ММО), без чип и игла

Xapo беше една од првите компании за снабдување на дебитна картичка Bitcoin. Исто како Bitpay го понуди "едноставен" кредитна картичка, која нема чип и игла механизам (уреди: некои корисници имаат добивано чип и пин карта, јас лично не). Цената на картичката е $ 20 и тоа не имаат годишна такса од $ 12 / година по првата година.

Xapo бродови нивната карта на многу земји низ целиот свет иако не сите од нив (комплетна листа може да се најде тука.) Исто така, нивните картичка всушност има такса "Промени PIN", која изгледа прилично чудно ММО. Ќе бидете во можност да ја користи картичката без екстензивна верификација но ќе бидат ограничени на 2500 $.

Wirex Bitcoin преглед дебитна картичка

Позитивни: Чип и Пин картичка, на располагање виртуелен картички, фирма

Лошите страни: Дополнителни такси (ММО), релативно скапи картичка

Perviously познат како E-монета, компанијата ребрендирано во Wirexin 2016. Компанијата го снабдува со Чип и Пин виза дебитна картичка која може да биде вчитан преку вашиот стан Wirex (десктоп или мобилни). Надоместоците се прилично слични со други картички - чини 3% за меѓународни трансакции, $ 2.5 за повлекување на банкомати и $ 17 за да се добие вашиот физички испратени до вас. Компанијата, исто така, го снабдува виртуелна картичка ако не треба вистинските пластика. Како Xapo, Wirex исто така наплатува надоместоци, само што тие ги наплаќаат на месечна а не на годишна основа (1 $ / месец).

Shift Bitcoin преглед дебитна картичка

Позитивни: Лесно се поврзува со вашиот профил Coinbase, релативно ниски трошоци

Конс: Достапно само во 45 држави низ САД, Coinbase е ограничен на одредени земји, како и

Се Shiftposition како "првата дебитна картичка САД Bitcoin". Компанијата го снабдува дебитна картичка која е поврзана со вашиот Coinbase сметка. Сепак, и покрај тоа што би требало да биде на дебитна картичка САД тоа е достапна само во 45 од 50 држави во моментот.

Картичката чини разумно $ 10 за да се произведе и нема тековни трошоци. Таму е, се разбира стандард 3% меѓународните трансакција плаќање и $ 2,5 рамен банкомат надомест повлекување.

Што картичка треба да изберете?

Повеќето од овие картички се повеќе или помалку исти. Тие веројатно сите го користат истиот добавувач картичка за да се кандидира на нивниот бизнис, како и разликата е само во нивната брендирање. Лично јас би ве советуваме да бидете сигурни дека на картичката ке го одберете е достапна во вашата земја, а потоа користете ја онаа со најниска такси. Јас дефинитивно би се обиде да се избегне картички со тековни трошоци (т.е. Wirex, Xapo). На пример, ако живеете во САД, со користење на Shift е разумна опција.

Во прилог на картички разгледани во овој пост исто така има и ANXPROand CoinsBankthat снабдување Bitcoin дебитна картичка - можеби ќе сакате да се погледне во нив и, тие се наведени во табелата на врвот на оваа страница.

Поврзани вести


Post Tacocoin

Преглед на CryptoSteel (го запали, тргна над неа и го скрши на земјата)

Post Tacocoin

2017 Најдобар битскоински деловни паричници - 4 прегледувачи на паричници (Mac, Windows, Linux)

Post Tacocoin

Coinbase против Btc-e против BitStamp - Каде треба да купите битцоини?

Post Tacocoin

BTCJam прегледано - Мое лично искуство и рецензии на корисниците на Reddit

Post Tacocoin

Litecoin LTC Robot review - непристрасен, 100% вистински податоци

Post Tacocoin

Најдобри битковински паричници за iOS (iPhone, iPad)

Post Tacocoin

Најдобар Етериум Паричник (2018 Ажурирање) - 5 Опции разгледани

Post Tacocoin

Кој е најдобриот биткоински десктоп паричник?

Post Tacocoin

Indacoin преглед - Дали е Legit Bitcoin Exchange?

Post Tacocoin

Биткоин против Етереум: споредба на криптоцентност

Post Tacocoin

Преглед на Coinbase: 6 Контроверзното прашање што треба да го знаете

Post Tacocoin

БТК роботот преглед - тоа е измама? Вистински резултати од корисниците на bitcointalk