Antminer S9 преглед - 6 работи што треба да ги знаете Пред да го купите | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Antminer S9 преглед - 6 работи што треба да ги знаете Пред да го купите

Antminer S9 преглед - 6 работи што треба да ги знаете Пред да го купите

Со постојано зголемување на тежината на моите Bitcoins тоа станува потешко и потешко да се всушност направи профит како рудар Bitcoin. Беше воведен Сепак, не толку одамна од најмоќните и ефикасно рудар до денес - S9 Antminer.

На Antminer S9 се чини дека е само на Bitcoin рудар уште е во можност да се создаде малку позитивна рентабилност во средина денес. Многу осврти фалат производ, додека другите имаат сомнежи. Па решив да ги сумира сите на добрите и лошите страни во еден едноставен преглед - тука е пред вас...

6 работи што треба да знаете пред да го купат Antminer S9

1. Antminer S9 најмоќните рудар достапни на пазарот

На Antminer S9 има стапка на хаш на 12.93TH / s - + 7% (а не 14 TH / s како рекламира понекогаш), што значи дека може да се добие околу 0,5 Bitcoins секој месец. Ова е, се разбира само приходи и не водејќи сметка за електрична енергија, такси рударството базен, или хардвер трошоци. Налетав на броеви против 3 различни рударски Bitcoin calculatorsand сите тие покажуваат истиот резултат. Околу $ 330 за еден месец на чист приход (на денешната девизниот курс ова е еднакво на околу 0,5 БТК).

На Antminer S9 е исто така на повеќето ефикасно рудар на пазарот. Ова значи дека таа троши најмалку износот на енергија од сите други рудари таму. Ако додадете ги во предвид трошоците за електрична енергија, како и ќе произведуваат малку помалку од тоа - околу 0.33BTC.

2. Antminer S9 е најскапиот рудар на пазарот

Цената на Antmier S9 се разликува многу. На лице место Bitmain е можете да го купите за $ 2400. На Амазон можете да го најдете за малку, како $ 2700 и на eBayyou да го имате за малку, како и $ 2000 (па тоа е веројатно најдоброто место да се погледне).

Ова е најскапиот рудар на пазарот денес поради својот супериорен рударство способности. Со цел да се скрши дури и со вашата инвестиција ќе треба да се рудникот за околу 10 месеци, земајќи ги предвид просечна цена на електрична енергија од $ 0.1 / KW. 10 месеци е долго време во Bitcoin универзумот и многу може да се промени - рударски потешкотии може да се зголеми, девизниот курс ќе се променат и сите овие се направи е тешко да се предвиди колку долго ќе биде навистина ќе се скрши, дури и во оваа инвестиција.

3. Треба дополнителни PSU да се кандидира на Antminer S9

На S9 Antminer не може само да биде вклучен во ѕидот, тоа треба ЕПС (напојување единица). Значи секогаш кога ќе купите Antminer имајте на ум дека ќе треба да поминат и дополнителни $ 150 на ЕПС. Bitmain (производител Antminer е) препорачува користење APW3-12-1600-B2 кои можат да се најдат на нивната веб-страница, на Амазон или на eBayat различни цена поени, како и.

Еве како да го поставите рудар со снабдување со електрична енергија (информации колку гласно рудар добива откако ќе го работат):

Ако имате PSU на една стара Bitcoin рудар може да биде во можност да го користат, како и. На пример EVGA Супернова 1300 вати GPU СВКПС исто така треба да се работи со ова рудар. Меѓутоа, ако не веќе поседувате компатибилен PSU тоа најверојатно ќе биде најдобро да се само купи APW3-12-1600-B2 и да го додадете на вашата почетна инвестиција трошоци. Тоа веројатно не ќе чини многу повеќе од било кој друг стар ЕПС може да се најде.

4. Вие може да сакате да се разгледа добивање еден куп на S7s наместо на еден Antminer S9

Гледајќи како повеќето луѓе, најверојатно, ќе брзаат да купат нов Antminer S9 можеби ќе сакате да се разгледа добивање на постар модел (Antminer S7) по намалена цена се должи на намалувањето на побарувачката. На Antminer S7 има околу 33% од hashing моќта на S9 (бега во 4,73 TH / s), но ако се купи 3 користените тоа најверојатно ќе чини помалку. Тука е она што еден искусен рудар имаше да каже за S9 Antminer:

Целокупната мојот рејтинг е 3.5, бидејќи тие не заслужуваат 4. Овие се големи рударите кои може да го замени околу 3 s7s. Сепак, рудар добива премногу топло во текот на s7s. Јас лесно може да се кандидира мојот 5 s7s во мојата гаража во Флорида на 55% (што морам да, бидејќи било повисоко и тие се направи whinny гласна бучава), додека тие се чуваат во 100% и се уште се премногу жешка. Јас лесно може да ги задржи овие 100% без whinny прашање бучава и се повеќе тивко од S7. Ако не сакате да го користите s9s тогаш тие ќе треба да бидат во многу подобра контролирана средина (што јас ќе треба да излезе со другите), ако сакате да ги задржи овие трае подолго.

Ако го направите одат на овој пат и покрај тоа што е важно да се рекалкулиране профитабилноста како S7 Antminer е помалку енергија ефикасни отколку S9. Еве комплетна споредба на рударството хардвер Bitcoin располагање.

5. Не сите Antminer s9s се создадени еднакви

Bitmain испорачува нивните Bitcoin рудари во серии. Секоја серија е различен од другите, а исто така има различна стапка хаш. Така, тоа е крајно можно дека ќе се најде себе си за купување на Antminer S9 дека има стапка на хаш на само 11,85 TH / s, а не 12,93 TH / ови. Тоа е зошто тоа е важно да се знае спецификации на точната рудар што го барате во пред да го купат тоа.

На пример, сегашната серија на Antminer s9s достапни од Bitmain се само 11.85TH / s, помоќни модели не се продаваат надвор. Сепак, на eBayyou се уште може да се најдат луѓе со продажба на постарите помоќен модел. Имајте на ум дека 11.85TH / s модели исто така се цени пониски од поголем брат, па тоа не е како да сте добивање горат или нешто со купување на тој модел.

Крајна линија - бидете сигурни дека да се знаат точните спецификации на рудар сте за купување. На овој начин ќе знаете да се пресмета точната рентабилност и кога ќе се скрши дури.

6. Ќе добиете 90 ден гаранција на вашиот рудар (ако се купи од Bitmain)

Bitmain снабдување на своите клиенти со гаранција од 90 дена, но тоа доаѓа со гаранција ограничувања. На пример, гаранцијата нема да важи ако overclock на рудар (трчање со поголема брзина отколку што е дизајниран да работи). Исто така, ако имате потреба при користење на несоодветни снабдување со електрична енергија или генерираат еколошка штета на вашиот рудар нема да бидат прифатливи за гаранција (на пример, удар на гром, корозија поради влажна средина). Некои eBay продавачи, исто така, ќе ве снабди со гаранција, така бидете сигурни да го прочитате детали за секој листата внимателни.

Крајна линија - е Antminer S9 достоен за тоа?

Ако сте заинтересирани за добивање во рударството Bitcoin тогаш S9 Antminer веројатно е единственото логично решение. Како и да е одговорот на прашањето "е Antminer S9 достоен за тоа?" е целосно лично. Тоа зависи од многу фактори како што се:

  • Колку пари ќе имаат на располагање да ги поминат во рударството Bitcoin
  • Каде живеете (т.е. Трошоци за електрична енергија, трошоците за ладење)
  • Колку мислите дека вредноста Bitcoin ќе се зголеми во иднина

Исто така, тука е секогаш прашање на зголемување на тешкотии и колку време ќе помине додека S9 Antminer застарува (обично тоа се случи во рамките на 8-12 месеци). Ако имате повеќе прашања во врска со Antminer секогаш можете да побарате помош од други Bitcoiners на официјалната тема на Bitcointalk. Среќен рударството!

Кликни тука за да се најде најдобрите шеми на Antminer S9

Поврзани вести


Post Tacocoin

Jaxx Паричник преглед - сите околу Биткоин Паричник

Post Tacocoin

TREZOR против LEDGER - Рака на хардверот Парич преглед

Post Tacocoin

Биткоин казино преглед - 5 најдобри сајтови за Bitcoin коцкање

Post Tacocoin

Преглед за кономи - Мобилен паричник за повеќе криптовекови

Post Tacocoin

Најдобар Биткоин Паричник за 2014 година - блокчеин против MyCelium против Coinabse

Post Tacocoin

Coinmama против Coinbase - купување на Bitcoin од 150 долари со мојата кредитна картичка

Post Tacocoin

Мојата BTCJam инвестиција само помина низ бистата

Post Tacocoin

Преглед на CryptoSteel (го запали, тргна над неа и го скрши на земјата)

Post Tacocoin

Бинанси преглед: Дали е легитимна крипто-торентна размена?

Post Tacocoin

Antminer T9 против Antminer S9 - Кој е најдобар Bitcoin Bitcoin Miner?

Post Tacocoin

Virwox преглед: Дали е Legit или измама?

Post Tacocoin

Кој е најдобриот биткоински десктоп паричник?