Најдобриот литиумски рударски хардвер - Antminer L3 Scrypt Miner преглед | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Најдобриот литиумски рударски хардвер - Antminer L3 Scrypt Miner преглед

Најдобриот литиумски рударски хардвер - Antminer L3 Scrypt Miner преглед

Bitmain се (не) познат во Bitcoin свет, а не само за производство на најбрзо достапни ASIC рудари туку и за нивните AsicBoostand Antbleedscandals. Со моќен L3 Scrypt рудар, Bitmain се прошири во рударството Litecoin. Уште еднаш, нивните производи снабдување на повеќето хаш за вашите пари... Но, како што L3 е брзо распродадени на продавницата Bitmain, треба да се обидете да го купи на друго место или да се одлучат наместо за подобрување на модел Bitmain, на L3 +?


Редок L3, се продава на eBay. Забелешка дизајн на еден фан и изложени одбори. Тоа тежи 2,5 кг.

И двата вида L3 користат истите BM1485 чипови; само нивниот број се разликува. На Antminer L3 + суштина е L3 со двојно стапката на хашиш и двапати нерешено моќ. Сепак, се одлучува за правото модел и купување од десната продавачот се уште е прилично тешка повик!

Ако сте заинтересирани за сериозно рударството Scrypt, овој преглед има за цел да ви даде доволно информации за да се дојде до информирана одлука помеѓу различните L3 (+) опции.


со двојна вентилатор L3 + изгледа многу слични на S9 на SHA256 рударството, но е околу 1 кг потешки.

5 важни работи што треба да знаете Пред Изборот на L3

На Antminer L3 има конкурентна Hashrate

Hashrate на L3 е импресивен ~ 255 МЗ / ови. Оваа стапка е надмината од страна на ~ 504 МЗ / и на L3 + и ~ 280 МЗ / s на А4 Dominator од Innosilicon.

Суровини hashrate не кажуваат целата приказна сепак. Без разлика дали одите на L3 или L3 +, ќе имаат голема ефикасност во однос на другите рудари, како А4, KnC Титан или сите преостанати GPU рударите. Како резултат на тоа, треба да се направи значителен профит - барем додека L3 модели станаа широко распространет... Се разбира, профитабилност, исто така, зависи од добивање на L3 на добра цена!

Според калкулаторот за рударство, по тековни цени и потешкотии Litecoin и претпоставувајќи основно 10c по ​​киловат-час за трошоци за електрична енергија, L3 ќе произведува: 3.5 ЗТД, во вредност од $ 165 неделно!

Во една година, L3 може да се направи колку што е 183 LTC, или $ 8641 - иако постигнување на враќање е малку веројатно, како тешкотии Litecoin сигурно ќе се зголеми, бидејќи повеќе од овие производи хит на пазарот.

На Antminer L3 троши малку електрична енергија

Работа од горенаведените пресметки, 400W потрошувачката на енергија Antminer L3'smodest треба да изнесува само 10% од вашиот профит - $ 16.80 повеќе од една недела и $ 876 повеќе од една година.

Споредување на L3 на А4 Dominator, тоа е јасно дека L3 е речиси двапати како ефикасна. Со оглед на тоа А4 гори околу ~ 1000W да се постигне 280MH / s, L3 успева да добие речиси иста hashrate од само ~ 400W. Со текот на времето, поголема ефикасност на L3 е (1,6 J / МЗ) ќе резултира во постојано зголемување на диференцијални на профит.

Според Litecoin творец, Чарли Ли, L3 е 2.5x пати како што е ефикасен како A4:

На L3 + троши околу 800W да се добие ~ 500 МЗ / s; двојно моќ за двојно hashrate. Ова значи дека во однос на чистата ефикасност, има многу малку да изберат помеѓу L3 и L3 +.

Забелешка: L3 прави notcome со ЕПС. Тоа е препорачливо да го користите добар, електрично ефикасни напојување единица (PSU) за водење на L3. ОПС мора да има и пет 6-пински конектори и треба да имаат многу на резервен капацитет; помеѓу 600W да 750W е препорачливо. Ефикасност, исто така, зависи од ефикасноста на ЕПС.

Antminer L3s се лесни

Со тежина од само 2,5 kg (или 3 кг вклучувајќи ја и пакување), L3 е многу полесен од А4 Dominator, кој тежи еден здрав 9,2 кг. На L3 + е исто така доста буци, со тежина од 6,5 килограми (пакување вклучени).

На L3 дефинитивно победи тука, бидејќи нејзината лесен дизајн држи превозот трошоци надолу, а исто така им овозможува за побезбеден редење / полици на повеќе рударите.

Antminer L3s се релативно тивко

Еден фан дизајн L3 произведува најмалку 60dB, додека двојна вентилатор L3 + емитува од 75 dB 95 dB, во зависност од температурата на околината.

На L3 whispery не е доволно да се кандидира во вашата спална соба, но тоа не треба да се задржи на соседите будни или.

На Antminer L3 е многу компактен

Димензиите на L3 се скромни 23 cm 13,5 cm до 16 cm. Ова се споредува со малку поголеми А4 Dominator, што е 28 cm до 26 cm до 13 cm. На L3 + е најголем досега, со јачина од 35 см до 13 см до 19 см.

Antminer L3sare ретки и затоа често се скапи

За оние кои не се пред-цел на Antminer L3from Bitmain во периодот до неговата почетна порака, тоа е сега се достапни само на секундарните пазари, како што е eBay, Amazon, AliExpress или посветен сајтови крипто рударството дистрибутер.

Неколку понуди, особено од онлајн пазари, апсолутно ќе ви жлеб на цена, полнење и над почетната цена Bitmain врз L3. Особено ако купување од нов, непознат крипто сајт рудар, се осигура дека само цел од реномирани снабдувач Неколку измама сајтови се постави во минатото, ветувајќи - но никогаш доставување - Scrypt ASICS.

Како на следната серија на L3 + плакнене се продава за нешто помалку од $ 2000, тоа не би имало смисла да плаќаат многу повеќе од $ 1000 за L3, со оглед на нивната релативна моќ. Сепак, како што L3 може да биде одложен и, најверојатно, ќе бидат потребни неколку недели да брод, тоа може да има смисла да се плаќаат како високо како $ 1500... Ова е особено точно ако сте сигурни на брза испорака и може да се добие гаранција спореди со Bitmain првобитна 180 дена (ова ќе важи и за претстојниот L3 + единици).

Како за пред-нарачување на L3 +, тоа треба да биде прилично безбедно. Додека крипто рударството хардвер пред-нарачки се Птицата несигурни, Bitmain секогаш држеше своите страна на зделка досега.

Се кандидира на броеви и проценка на ризиците пред да донесат одлука за купување!

Antminer L3 е вредно за инвестирање?

На Antminer L3is многу солидна сите круг изведувач, со некоја одредена големина, тежина и бучава предности во однос на L3 +. Во однос на ефикасноста, тоа е речиси идентична со L3 +. Како стареење А4 Dominator се надиграни на повеќето фронтови, вашиот избор на рудар ASIC Scrypt ќе се спушти на или L3 или L3 +. Цената и достапноста, најверојатно, ќе биде најдобар детерминанти.

Поврзани вести


Post Tacocoin

Водич за почетници за најдобрите VPN услуги во 2016 година

Post Tacocoin

Xcoins преглед - тоа е легитимен начин за купување на битцоини?

Post Tacocoin

БТК роботот преглед - тоа е измама? Вистински резултати од корисниците на bitcointalk

Post Tacocoin

CEX.IO 2017 преглед - Зошто корисниците на Reddit се жалат за оваа Bitcoin Exchange?

Post Tacocoin

Преглед за кономи - Мобилен паричник за повеќе криптовекови

Post Tacocoin

HitBTC разгледа: Дали е следнава голема размена?

Post Tacocoin

Битфинекс преглед: Најголемата размена на по светот по обем

Post Tacocoin

Биткоин против Етереум: споредба на криптоцентност

Post Tacocoin

BitMEX преглед - Дали е Legit Bitcoin маргина тргување размена?

Post Tacocoin

TREZOR против LEDGER - Рака на хардверот Парич преглед

Post Tacocoin

Преглед на EToro Cryptofund: Инвестирање во Bitcoin, Ethereum и многу повеќе

Post Tacocoin

Бисеин преглед - Plug & Play целосен биткоин јазол