Рударство против купување битцоини - Каде ќе добие $ 10k? | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Рударство против купување битцоини - Каде ќе добие $ 10k?

Рударство против купување битцоини - Каде ќе добие $ 10k?

Како цена Bitcoin продолжува да расте неодамна ние сме биле добивање на многу пораки од луѓе кои се прашуваат дали тоа е подобро да ми Bitcoins или да ги купат. Минатата година, кога Bitcoin првично беше покриен поради кризата во Кипар, многу луѓе се дигна "хоби" на почеток рударството. Во тоа време (април 2013 година) се уште е можно да се генерира убава сума на Bitcoins преку рударството дома со процесорот или дури и графички картички. Но, оттогаш рударството стана многу потешко, а денес тоа е речиси невозможно да се мои дома без да инвестираат значителна сума на пари.

Останува прашањето - ако сте имале $ 10K да инвестираат во Bitcoins денес, тоа ќе биде подобро да се купи само Bitcoins со тие пари или да ја користите за да добиете рударска опрема и да ги рудникот.


Значи колку Bitcoins ќе $ 10K да добиете преку размена?

Па, ако си оди за да купат Bitcoins тоа е лесен одговор. На денешната девизниот курс може да се добие некаде околу 25BTC (јас го користам CoinLlamato пресмета најдобра цена е можно). Па сега останува прашањето можеме да го победи тоа на долг рок со рударството.

Се разбира, не постои едноставен одговор на ова, бидејќи прашањето на е Bitcoin рударството profitabledepends од многу фактори како што се трошоците за електрична енергија, зголемување на рударството тежина итн Но, за потребите на овој пост јас ќе се претпостави дека живеам во Луизијана САД (ова е најниска цена на Kilowattyou да најдете во денешниот САД).

Наоѓање на добар Bitcoin рудар е сосема кавга

Бидејќи поголемиот дел од моите пари ќе бидат потрошени на мојот рударски Опрема тоа е важно да се избере мудро. Проблемот со многу рударски компании е дека нивните производи се надвор од акциите на поголемиот дел од времето и тие создаваат пред-нарачки, еве пример форма на KnCMiner. Не ми се допаѓа овој метод, бидејќи тоа е само повик за проблеми (на пример, пеперутка лаборатории). По пребарувањето на некои повеќе интернет најдов оваа убава powerful2TH / s Bitcoin minerfrom Bitmain кој се чини дека е во парк.

Колку Bitcoins можам рудникот со $ 10K?

Сега ќе се упатат до мојот Bitcoin рударството калкулатор и пад на броеви, единствениот проблем е што има 2 променливи кои ќе мора да се погоди. Првиот е колку ќе Bitcoin рударството тешкотии се зголеми со текот на времето. Вториот е она што ќе биде девизниот курс Bitcoin еднаш моите пари истече времето. За среќа, бидејќи јас сум само споредување рударството за купување, а не за тестирање за вкупната профитабилност Јас немам потреба за вториот променлива - што значи, јас само сакам да видам дали можам да добијам повеќе од 25 Bitcoins преку рударството.

Јас ќе се користат до 8750 $ да се купи 7 Antminer S4-B2 рударите. На исходот Јас може да избере да биде домаќин на мојот рудари во хостинг центар во Кина. Ова веројатно се препорачува, бидејќи тоа ќе ми овозможи да се избегне складирање и ладење на рударите себе (тие се многу топли и гласно). Друга опција е да се биде домаќин и брод на рударите директно до мене. Гледајќи како превозот трошоци ќе биде ~ $ 825 што може да претпочитаат да брод мојот рудари директно на хостинг центар (~ $ 277 превозот цена). Иако цената на електричната енергија во Луизијана (~ $ 0,0977 / kW / час) е пониска од хостинг фарма (0,12 $ / kW / час) јас се уште сакаат да брод на рударите на хостинг центар.

Вкупните трошоци до сега:

Рударите

# 8211; $ 8750

Испорака

# 8211; $ 277

Хостинг цена на ден

# 8211; $ 4,587

Цената на електричната енергија

# 8211; 0,12 $ / kW / час = $ 2.88 / KW / ден

Па сега дека сè што сум го поставите тоа е време да се види колку Bitcoins можам да се излезе од овие бебиња. Мојата дневна трошоци дојдоа до $ 7,467, што значи јас може да се кандидира на овие рудари 130 дена пред да снема пари. Ќе се стави сите променливи во рударството профитабилноста на Bitcoin calculatorand обидете се да дознаам колку БТК ќе биде во состојба да генерира.

Резултатот....well тоа зависи :) бидејќи некои променливи треба да се претпостави различни калкулатори ќе покажуваат различни резултати. Но ниту една од калкулатори јас се користи покажа дека јас ќе се направи повеќе од 25BTC преку рударството. Повеќето калкулатори предложи јас ќе се направи околу 23BTC (речиси глава до глава со купување Bitcoins) и некои предложи јас ќе се направи малку, како и 10BTC. Не можам да кажам кои од нив се повеќе точно, бидејќи многу нагаѓања се земени во предвид со овие калкулатори. Имајте на ум дека таму е исто така фактор време кога ќе го добиете пари 4,5 месеци откако сте направиле вашата почетна инвестиција.

Значи, кој е победник?

Претпоставувам, ако сте во потрага на рударството, како долгорочна инвестиција отколку можеби тоа може да произведуваат повеќе пари во долг рок, но тоа е исто така многу ризично. Прво на сите рудари може да се прекине, па дури и ако им биде домаќин некаде несреќи се случува. Исто така, не постои начин да се знае колку високо или ниско ќе потешкотии дофат на рударството Bitcoin така броеви може да се промени драстично. Ако сакате веднаш победник отколку што би дефинитивно оди со купување на Bitcoins наместо да ги рударството.

Имајте на ум дека овој пост беше главно теоретски и таму е многу нерви и неочекувани настани што не се земе во предвид (превозот одложувања главно), но тоа треба да ви даде идеја за тоа што да се земат предвид пред да скока во рударството Bitcoin.

Поврзани вести


Post Tacocoin

Леџер Нано С преглед - Дали овој Биткоин Паричник е подобар од TREZOR?

Post Tacocoin

BitStamp преглед: Дали е најевтината берза за купување на биткоин?

Post Tacocoin

Електроум Паричник разгледа: Лични и Реддит осврти

Post Tacocoin

Од TREZOR до LastPASS: Преглед на најдобри менаџери за лозинка 2017

Post Tacocoin

TREZOR против LEDGER - Рака на хардверот Парич преглед

Post Tacocoin

Декември Анализа на ИКО - ревизија на НАГА

Post Tacocoin

Jaxx Паричник преглед - сите околу Биткоин Паричник

Post Tacocoin

Преглед на CryptoSteel (го запали, тргна над неа и го скрши на земјата)

Post Tacocoin

Преглед на Coinbase: 6 Контроверзното прашање што треба да го знаете

Post Tacocoin

7 Битковински дебитни картички Споредени и разгледани (2018)

Post Tacocoin

Bitmain Antminer R4 преглед - не е сигурен дека вреди вашите пари

Post Tacocoin

Што е Зен протокол? Анализа на ИКО во ноември