Најдобро цртичка за рударство Хардвер - Antminer D3 преглед | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Најдобро цртичка за рударство Хардвер - Antminer D3 преглед

Најдобро цртичка за рударство Хардвер - Antminer D3 преглед

Еван Duffield, творец на цртичка (порано позната како Darkcoin и XCoin пред тоа) X11 алгоритам statedthat цртичка е доказ за работа е наменет да крива развој на рударството Bitcoin е. Неговата контроверзна 32% premine scamaside, рударството цртичка навистина напредуваше преку познати фази утврдени со Bitcoin: CPU рударство, рударски графичкиот процесор, а сега ASIC рударството.

На Antminer Д3 од Bitmainis моментално најефикасен ASIC рудар за цртичка. Првиот производство кандидира на Д3 започна превозот во средината на 2017 година и брзо распродадени, како што нуди голема предност перформанси во текот на натпреваруваат ASIC и графичките картички рударите.

Како и со Bitcoin и Litecoin ASICS, Bitmain не беше прв на пазарот со цртичка рудар; таа чест му припаѓа на iBeLink DM384M, кој беше објавен во 1Q16. Сепак, како и со Bitcoin и Litecoin ASICS, производ Bitmain нуди врв електрична ефикасност. Duffield намера е да се огледало на рударството прогресија Bitcoin беше сигурно исполнети!

Hashrate на Antminer Д3 споредба

На Д3 постигнува импресивни hashrate од 15 GH / s, додека конзумирање 1200W на електрична енергија. Таа сфаќа стапка на ефикасност од 1,6 J / МЗ. Ова е спротивно на многу поволно со iBeLink DM384M, која произведува само 384 МЗ / ови. Да се ​​стави ова во перспектива, Д3 добива речиси 40 пати повеќе од hashrate за само околу 1,7 пати потрошувачка на енергија.

За поправедна споредба, сметаат дека на Бајкалското џин-A900 X11 ASIC. Џин, поранешен лидер на полето на X11 рударството, дешифрира на 900 МЗ / s за само 216W. Сепак, Д3 добива повеќе од 15 пати оваа hashrate за помалку од шест пати на потрошувачката на енергија. На A900, сепак, имаат таа предност што е во можност да ми уште пет алгоритми во прилог на цртичка е X11.

Конечно, најновите придонес iBeLink, на DM11G, постигнува 11 GH / s и привлекува 810W. Ова значи дека добива 73% од hashrate на Д3 е за 67,5% од енергијата! Единствената лоша работа е стрмен однапред на DM11G за цена двојно повеќе од Д3. Ако сте во можност да се добие еден во подобра цена, сигурно треба да го сметаат како силен фаворит на Д3.

Д3 и PSU Трошоци

Bitmain продава Д3 за околу $ 2.700, минус превозот на трошоците и снабдување со електрична енергија. Сепак, серија во септември брзо распродадени, а следниот е можно серија ќе биде достапен во ноември за $ 1.450. Препорачува APW3 ++ моќ Bitmain е supplyadds друга $ 105. Можете да, сепак, користете било ATX PSU со точни моќност и конектори.

Дури и во 2700 $, на Д3 е лидер во однос на вредноста. Неговиот најблизок ривал, DM11G, чини неверојатни 6.000 $ за iBeLink. Џиновски Бајкалското во моментов не е достапен, освен од препродавачи и втора рака, каде што обично се продава за околу $ 2.200. Сепак, супериорни перформанси на Д3 значи дека ќе плаќаат за себе многу порано (под претпоставка дека рударството цртичка останува профитабилни).

Д3 тежина и големина

За да знаете што да очекувате во однос на превозот обвиненија, на Д3 тежи 5,5 килограми, а ЕПС тежи 3 кг. На Д3 мерки 320 x 130 x 190 мм. Мала тежина и малата големина можат да се споредат со други рудари X11; на DM11G, на пример, тежи 21 кг и мерки 490 x 350 x 180 mm.

X11 Рударство Размислувања

Долари цена цртичка е се зголемува во последно време, се осигура дека проблемот останува профитабилен да се мои. Сепак, неодамнешните покачување на цената Bitcoin е во голема мера ги надмина цртичка е:

Цртичка е тоа добро во американски долари, но неговата ефикасност е медиокритет кога цени во Bitcoins.

Според Coinwarz.com, тоа беше 128% повеќе профитабилни за да цртичка рудникот отколку што беше да ми Bitcoin во август 2017 година Сепак, ова е само половина од просечната од 227% две недели. Ова намалување на профитот е резултат на два фактори:

1) поголема благодарност Bitcoin е:

Од над илјада altcoins, 15 место е прилично ебам добро.

2) брзо зголемување на стапката тешкотии цртичка како високо-придвижуван ASICS стана широко распространета:

Bitinfocharts.comshows цртичка тешкотии зголемуваше од X11 ASICS стана достапен во почетокот на 2016 година.

Е Д3 Доходно?

Ако сакате да добиете идеја за вашиот потенцијал се враќа од Д3, рударството цртичка CoinWarz calculatoris корисни. Имајте на ум дека, сепак, тешко е речиси сигурно дека ќе продолжи да расте и цената цртичка може и да падне. Сепак, врз основа на статичка цена и тешкотии, сликата профитабилноста е како што следува:

Според калкулатор, со приближна САД просечната цена на електричната енергија од 0,10 $ / kWh, на Д3 може да се плати за себе за помалку од три недели! (Забелешка: Ова е точно за времето на пишување на овој пост Проверете ажурирани статистика на вебсајт Coinwarz е.).

Тоа е неверојатно брзо најновите Bitcoin рудари од Bitmain може да потрае една година или повеќе. Проектираниот годишен профит од речиси $ 50k, најверојатно, многу нереално. Сепак, Д3 се појавува да биде добра инвестиција на хартија.

Како да се откупи Д3

Како и секој друг рудар од Bitmain, на Antminer Д3 продава во серии. На секои неколку месеци, нова серија излегува. Тоа е вреди да се погледне во D3page Bitmain е да се види кога на следната серија ќе брод. Исто така, Твитер Bitmain е profilehas корисни информации за претстојните изданија.

Имајте на ум дека Д3 е исто така достапна втора рака или преку preorder од различни препродавачи. Додека некои посветен ASIC добавувачи можат да понудат фер договори, повеќето препродавачи на eBay или Amazon ќе наплаќаат премија за добивање на овој "пари машина за печатење" во пресрет на следната серија.

А нарачување однапред со Bitmain е веројатно најбезбедно начин да ги купите на Д3. Додека локалните дилери на мало ќе брод да ви побрзо и ќе ви овозможи да избегнат плаќање на увозни давачки, треба да бидат свесни дека постојат многу измама препродавачи и може да ги искористат предностите на побарувачката за нова рударска опрема. Ако купувате преку препродавач, се осигура дека тие се реномирани прв план. Ние лично доби изгорени од таков scammer на Амазон, како и.

Превозот на трошоците и времето од Кина, исто така, мора да бидат земени во предвид. Одредени препродавачи ветуваат брзо време на испорака и евтини превозот во САД (и некои други региони). Долго превозот одложувања јадат очекува добивка; како и сите други ги добијат своите D3s и да започне рударство, рударски тежина се зголемува соодветно. Имајте на ум дека за разлика од одлагање две недели Bitcoin е, тешкотии цртичка е retargets приближно на секои две минути и четириесет секунди, или со секој нов блок најде.

Во крајна линија: Дали Antminer Д3 достоен за тоа?

Иако другите производители се работи на нови цртичка ASICS, токму сега Antminer D3is најдобрите достапни X11 рудар. Вашите опции се да се види и да се чека за подобра рудар или за купување на Д3 што е можно поскоро.

Поврзани вести


Post Tacocoin

Најдобрите битковински рудници (Топ 5 разгледани)

Post Tacocoin

Преглед на GDAX - Напредна размена на Coinbase, колку е добра?

Post Tacocoin

Најдобриот литиумски рударски хардвер - Antminer L3 Scrypt Miner преглед

Post Tacocoin

Xapo преглед: 3 работи што треба да знаете

Post Tacocoin

БТК роботот преглед - тоа е измама? Вистински резултати од корисниците на bitcointalk

Post Tacocoin

Битллуб мрежа преглед и анализа

Post Tacocoin

Рударство против купување битцоини - Каде ќе добие $ 10k?

Post Tacocoin

CEX.IO 2017 преглед - Зошто корисниците на Reddit се жалат за оваа Bitcoin Exchange?

Post Tacocoin

Бинанси преглед: Дали е легитимна крипто-торентна размена?

Post Tacocoin

Bitmain Antminer R4 преглед - не е сигурен дека вреди вашите пари

Post Tacocoin

Преглед BitPanda - купи Bitcoin со Skrill, SEPA или кредитна картичка

Post Tacocoin

Antminer S9 преглед - 6 работи што треба да ги знаете Пред да го купите