Changelly против ShapeShift - Размена на инстант криптовалентност | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Changelly против ShapeShift - Размена на инстант криптовалентност

Changelly против ShapeShift - Размена на инстант криптовалентност

Последните бум altcoin ја донесе во многу нови cryptocurrency трговци и многу луѓе се во потрага по брзи, ефективни начини да се купи altcoins како Ethereum, Litecoin, Monero и други.

Во денешниот пост сакам да се покрие релативно нов вид на размена altcoin. Тоа е нешто што јас го нарекувам "инстант" cryptocurrency размена. Овие размени ви овозможи да трговија било cryptocurrency за различен cryptocurrency со релативно едноставен процес, мала надокнада, брзина, а понекогаш дури и анонимно.

Денес постојат 2 главни размена кои ги снабдуваат со овој вид на услуга, Changellyand Shapeshift.

Целосно обелоденување - Јас се уште не лично се користи било кој од овие размени. Сум главно разгледа сајтови, онлајн осврти и во однос на различни функции. Лично, јас не сум голем фан на altcoin. Ако имате било какви искуство со било кој од овие размени ве молиме да го споделат тоа во делот за коментари подолу.

Shapeshift - најбрзиот, најголем дел од приватните и најзгодно размена

Shapeshiftwas основана во 2013 година од страна на Ерик Voorheesand доби својот прв круг на финансирање само во 2015 година Shapeshift не дозволувајте да ја купите crpytocurrnecy со Fiat (т.е. Долари, евра, итн), но само за брзо да се префрлувате помеѓу cryptocurrencies.

Овој процес е прилично едноставна:

  1. Вие одберете на крипто сакате да се разменуваат (т.е. Испрати)
  2. Вие одберете на крипто сакате да примате и да внесете соодветните крипто адреса (на пример, вашиот ЕТХ адреса)
  3. Shapeshift создава адреса депозит за вас, откако ќе се депонира средства на новата валута ќе биде на својот пат.

Тоа е тоа. Нема пораки или лозинки. Нема долг процес на регистрирање. Нема сметки. Ниту една понуда и да побара наредби. Без триење. И без испраќање на вашите пари ќе се одржи на централизирано размена. Еве краток видео демонстрација на процесот:

Мали депозити се обработуваат со нула потврди. Поголеми депозити почекајте најмалку 1 потврда. На девизниот курс ќе се покаже е токму она што ќе добиете, минус само такса рудар бара од страна на мрежата. Нема размена такса, или надомест на услуги. За целосна листа на надоместоците за рударство проверите оваа страница.

Јас се уште не го потврди ова, но се чини дека Shapeshift е monetizing на компанијата надвор од diffrence меѓу реалната сума рударството и наплатува надомест Shapeshift фиксна рударството. На пример, тековниот Bitcoin плаќање рударството е 0.003BTC што е околу $ 7.8. Сепак, можете да помине една трансакција преку мрежата со многу пониска трансакција плаќање.

Ако одите преку корисник осврти на exchangeyou може да се види дека најчестиот приговор се однесува на времето кое е потребно на трансакцијата да се оди преку и високи трошоци. Но секогаш се корисник reviewswith зрно од сол. Некои корисници не се обидуваат да допрат за помош и се фрустрирано во случај кој може да се реши релативно брзо преку поддршка на корисниците.

Тоа е исто така вреди да се спомене дека Shapeshift ти овозможува да остане целосно анонимно бидејќи тие не бараат било знак на нивната услуга.

Премина на конкуренција - Changelly.

Changellyis размена cryptocurrency кој тврди дека поседува "интуитивен интерфејс, најдобар девизен курс и безбедна трансакции. Надоместоците се вели дека е за 0.5% и тоа е тоа, точка." Changelly е основана на 2016 година, а за една година успеа да привлече повеќе од 100.000 userswhich е многу импресивен.

Changelly беше формирана од страна на истиот момци кои го основале MinerGate- рударски базен кој ви овозможува да се приклучат и други рудари од целиот свет го користите вашиот компјутер или мобилен телефон. Иако MinerGate е многу популарен сервис Јас лично имам проблеми со компании кои не се открие кој е водење на шоу. Како што е случај со Changelly и MinerGate.

Changelly навистина има многу елегантни и интуитивен интерфејс. Од се оди тоа е јасно колку пари ќе се трошат и колку ќе добиете. Такси, исто така, се јасно наведени на страната на трансакцијата како што е прикажано подолу.

Сепак, како што можете да видите, на 2500 $, која е сегашната цена за 1 Bitcoin на Bistamp јас ќе добијам само 0,8357 Bitcoins. Ова изгледа како повеќе од плаќање на 0,5% до мене. Подолу е листа на девизниот курс Changelly покажува следнава порака:

"Долари / евра стапки се малку високо сега, жалам. Проверете стапки внимателно пред исплата."

Па барем тие се свесни за тоа, но тоа се уште не објаснува голема разлика. Сум контактирал Changelly и праша за тоа, очигледно е резултат на фактот дека тие се со користење на 3-ти сервис за Fiat на Bitcoin набавки, ова го прави на надоместоците за оние занаети многу повисоки.

Ако ја изберете други девизен курс валута, како што ЕТХ или потполковник ќе видите дека навистина цените се повеќе или помалку исти како што би се најдат на Poloniexor Shapeshift. Во многу случаи дури и ќе добиете подобра курс на Changellythan на Shapeshift.

Друга работа е да се има предвид е дека за разлика од Shapeshift, ќе треба е-мејл адреса, со цел да се користи Changelly. Се разбира, можете да го користите лажен еден ако анонимност е важно, но тоа е нешто да се разгледа.

Одјавувањето други онлајн коментарите на Changelly најдов само дека луѓето се complainingabout високите стапки на размена, такси и долг период на трансакција.

Дополнителни concernswere покренати во врска со фактот дека Changelly може да побара корисници за снабдување на социјалните медиуми сметки за да се потврди нивниот идентитет во прилог на е-мејл сметка. Сепак, тоа не изгледа како тоа претставува вистинска пречка за некој кој се уште сака да остане анонимен.

Значи, кој е победник?

Тешко е да се каже, и размена чини дека да се има добар производ, но, исто така, многу лути корисници. Јас предлагам почнувате со користење на многу мала количина сте подготвени да ризикуваат во случај нешто не е во ред и се обидува и размена.

Ако сте навистина во добивање на најдобар можен стапки ти си веројатно подобро користење на традиционалните размена altcoin како Poloniex или Bittrex и купување на одредени цени (т.е. Не пазарната цена). Ова се разбира, ќе биде потребно повеќе време.

На крајот Changelly се чини дека имаат подобри такси но Shapeshift има подобра репутација. Како што се чини дека нема јасен победник овој пат и избор, како и секогаш, е твое...

Ако имате било какви искуство со било кој од овие размени ве молиме да го споделат тоа во делот за коментари подолу.

Поврзани вести


Post Tacocoin

Биткоин CoolWallet преглед - Тоа е навистина ладна паричник

Post Tacocoin

MinerGate преглед: Дали е легитимна рударска операција?

Post Tacocoin

BitStamp преглед: Дали е најевтината берза за купување на биткоин?

Post Tacocoin

Xcoins преглед - тоа е легитимен начин за купување на битцоини?

Post Tacocoin

Преглед на милијарда монети (TBC) - Како измама оди Биста

Post Tacocoin

Antminer T9 против Antminer S9 - Кој е најдобар Bitcoin Bitcoin Miner?

Post Tacocoin

Дали Coinbase ги злоупотребува учесниците во програмата за упатување?

Post Tacocoin

Најдобри битковински паричници за iOS (iPhone, iPad)

Post Tacocoin

Преглед BitPanda - купи Bitcoin со Skrill, SEPA или кредитна картичка

Post Tacocoin

Веб-минирање - монетизирајте го вашиот веб-сајт преку кориснички прелистувачи

Post Tacocoin

Биткоин Трезор разгледа - дали е тоа безбедно?

Post Tacocoin

Преглед на Bitconnect: Дали е Legit?