Coinmama против Coinbase - купување на Bitcoin од 150 долари со мојата кредитна картичка | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Coinmama против Coinbase - купување на Bitcoin од 150 долари со мојата кредитна картичка

Coinmama против Coinbase - купување на Bitcoin од 150 долари со мојата кредитна картичка

Двете компании се околу за речиси 4 години и имаат изградено сосема репутација. Имам проверени Coinmamaand исто така Coinbaseon неколку наврати но јас никогаш не сум директно да се споредуваат двете.

Денес сакам да го прават токму тоа.

Одам да се види колку далеку ќе одат $ 150, ако се купи Bitcoins со вашата кредитна картичка на која било од овие размени. Причината поради која го избра $ 150 е затоа што тоа е она што може да се купи Bitcoins без проверка на Coinmama и тоа е, исто така, во неделникот граница за инстант купување на Coinbase.

Август 2017 година Ажурирање: Coinbase сега ајде да се купи до $ 500 неделно. Coinmama сега бара верификација дури и под 150 $.

Прифаќале

Coinbase 

# 8211; Во моментов на повеќе реномирани размена Bitcoin прифаќа клиенти од 33 countriesaround светот.

Coinmama - Прифаќа купувачи низ целиот свет со исклучок на некои високо ризичните земји. Ако живеете во САД, сепак, Coinmama е достапна само во овие држави: Калифорнија, Колорадо, Флорида, Илиноис, Индијана, Канзас, Масачусетс, Мичиген, Монтана, Њу Мексико, Северна Каролина, Пенсилванија, Јужна Каролина, Тенеси и Тексас.

Процесот на верификација

Coinbase

# 8211; Со цел да се купат Bitcoins со вас кредитна картичка Coinbase ќе треба да:

  • Снабдување слика проект за верификација
  • Потврди две мали трошоци направени од страна на Coinbase со вашата картичка

Верификација на слика проект е автоматизиран процес и може да се заврши релативно брзо, кој рече дека некои корисници се соочуваат со проблеми со него. Исто така, мини пријави за вашата кредитна картичка, понекогаш може да потрае неколку дена, за да се појави на вашиот биланс на кредитна картичка. Да ги сумира го, тоа не изгледа како што ќе бидат во можност да ја добиете вашата Bitcoins веднаш ако ова е прв пат кога сте за купување на Coinbase.

Coinmama

# 8211; Ако си за купување до 150 $ во вредност од Bitcoins вие не треба да испратите било какви документи за верификација. Вие сепак ќе треба да обезбеди физичка адреса и да се провери вашата e-mail адреса. Така што процесот на Coinmama е многу побрзо и ќе трае околу 1 час.

Надоместоци

Coinbase - Во зависност од тоа каде живеете Coinbase ќе наплаќаат услуги (3,99%). Ова значи дека 150 $ се ефективно само $ 144,15.

Coinmama

# 8211; Нема плаќање за обработка на 5% кредитна картичка, која е обвинет од страна Симплекс, компанијата ракување со трансакции на кредитна картичка за Coinmama. Ова значи дека вашиот $ 150 е ефективно $ 142.5.

Девизен курс

Ова е веројатно најголемата разлика на сите нив. Во времето на пишување на овој пост на девизниот курс на Coinbase е $ 770 за 1 БТК, на Coinmama од друга страна, тоа е $ 855, што е 11% повеќе !!

Така, додека $ 150 на Coinbase ќе добиете 0.18720779BTC, на Coinmama тие ќе добиете само 0.16666667BTC.

Поддршка

Во текот на последните неколку години, јас сум слушнал поплаки за поддршка на двете компании, но можам да кажам од искуство од прва рака дека поддршката Coinbase е навистина толку лоша како што тоа добива. Што ги добивате како одговор обично во рок од 3 дена, па дури и тогаш тоа сигурно ќе биде некои конзервирана одговор без повикување на вашиот специфичен случај. За повеќе информации во врска со моето искуство со Coinbase прочитате оваа post.With Coinmama јас сум успеал да се моите проблеми решени во навремено.

Пресудата - Coinbase или Coinmama?

Мислам дека нема дециден одговор за ова, како и двете компании имаат силна костуми и слабости. На крајот се сведува на она што најмногу го вреднувате.

Ако сте во потрага по брз трансакција, без потреба да се провери вашиот идентитет и за мали количини на пари, тогаш јас ќе одам со Coinmama. Ако, од друга страна, вредност за парите е најважниот аспект шлапкав со Coinbase. И двете компании биле околу доволно долго за да докажат дека се тука да останат, повикот е твое.

Една конечна (и многу важно) работа. Ако го цениме вашата приватност Би дефинитивно се држат настрана од Coinbase. Компанијата е позната по следење на корисник средства, како и забрана сметки ако тие мислат на Фондот се користат за сомнителни цели. Ти можеш

Поврзани вести


Post Tacocoin

Преглед на Bitcoin Trader - Дали е можна месечна рентабилност од 20%?

Post Tacocoin

AvaTrade Bitcoin тргување преглед

Post Tacocoin

Coinbase против Круг - се обиде и со 500 долари Еве што го најдов

Post Tacocoin

Virwox преглед: Дали е Legit или измама?

Post Tacocoin

Преглед на EToro Cryptofund: Инвестирање во Bitcoin, Ethereum и многу повеќе

Post Tacocoin

Битфинекс преглед: Најголемата размена на по светот по обем

Post Tacocoin

Преглед на CryptoSteel (го запали, тргна над неа и го скрши на земјата)

Post Tacocoin

Преглед на GreenAddress.it

Post Tacocoin

Биткоин казино преглед - 5 најдобри сајтови за Bitcoin коцкање

Post Tacocoin

TREZOR против LEDGER - Рака на хардверот Парич преглед

Post Tacocoin

Мојата BTCJam инвестиција само помина низ бистата

Post Tacocoin

Coinbase против Btc-e против BitStamp - Каде треба да купите битцоини?