CEX.IO 2017 преглед - Зошто корисниците на Reddit се жалат за оваа Bitcoin Exchange? | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

CEX.IO 2017 преглед - Зошто корисниците на Reddit се жалат за оваа Bitcoin Exchange?

CEX.IO 2017 преглед - Зошто корисниците на Reddit се жалат за оваа Bitcoin Exchange?

-Ви јануари 2018 година Ажурирање: Неодамна јас сум бил да забележи пораст на корисници се жалат CEX.io. Предлагам читање на коментарите што сум споменат во овој пост и коментарите во делот за коментари и судејќи за себе. Имав неколку луѓе ме прашуваат да се отстрани овој преглед, но од моето лично искуство јас никогаш не сум имал проблеми со размена. Во секој случај, трговијата со претпазливост.

CEX.iois една од најстарите Bitcoin размена наоколу. Тоа започна во 2013 година во Лондон, како и размена на облак провајдер рударство Bitcoin. Во еден момент неговата рударски басен, познат како Ghash.io, беше толку голема што се одржа 42% од вкупниот број рударски електрична мрежа.

Сепак, во јануари 2015 година облак рударски операции се затворени, а денес CEX.io работи само како размена на Bitcoin. CEX.io е регистриран со FINCEN и тоа се однесува KYC (запознај го својот клиент) и СПП (против перење пари) политики. Ова значи дека ќе треба да се провери вашиот идентитет пред вас ќе биде во можност да купат Bitcoins преку размена.

CEX.io ви овозможува да купи Bitcoins користење на вашата кредитна картичка, жица трансфер или трансфер SEPA (ако живеете во ЕУ). Сепак CEX.io трансакции работат малку различни од другите размена Bitcoin, тие се базирани на Пополнете-или-убие наредби (исто така познат како Fok).

Fok наредби се налози кои се извршуваат веднаш и во целост. Значи она што "се согласи" да плати или да се добие, тоа е токму она што ќе се случи. Ова е различно од тоа како другите размена работи каде што може да се судрите со проблеми со ликвидноста. Така на пример, ако, но 2 Bitcoins по договорена стапка на CEX.io дефинитивно ќе добие таа сума, но ако сте, но 2 Bitcoins на Bitstamp ќе треба да се почека до некој кој е подготвен да ти продаде оние Bitcoins во вашата побарана цена доаѓа заедно.

Сепак, за ова да работи 100% CEX.io мора да наплаќаат на клиентите премија, така што тие секогаш ќе бидат во можност да ги исполни нивните наредби, па оттука и повисок девизен курс.

Како функционира CEX.io?

CEX.IO има многу јасно објаснување на нивниот веб-сајт за тоа како функционира оваа услуга, тука е резиме на тоа:

Кога ќе влезете во трговијата, CEX.iocalculates цената и се замрзнува за 120seconds. Вие внесување на износот на пари што сакаат да поминат и ќе видите на износот на Bitcoins можете да добиете. Откако ќе го притиснете купување / продавање копче, системот проверки за да се види дека ќе имаат на располагање доволно средства.

Ако состојбата на пазарот овозможува извршување на нарачката на условите не е полошо отколку што се согласија за, на ред ќе бидат пополнети (Редоследот исто така, може да се полнат на поповолни услови). Ако постои одеднаш скок во девизниот курс - спречување на извршување на налогот на договорените услови - ќе биде известен. Откако ќе се потврди на трговијата, вашата цел е исти со други налози за размена, а салдото прилагодени - понекогаш износот може да биде дури и поголем од договорената на, но никогаш не е помала.

Такси и давачки CEX.io

Еден од најголемите поплаки од корисниците имаат за CEX.io е висината на надоместоците и "скриени трошоци" што ги преземаат. CEX.io зема надоместок на 7% за сервис кој е обвинет од износот на фиат валути што ја плаќате. Па ако ги купите $ 1000 во вредност од Bitcoins ќе добиете само $ 930 во вредност од. Ова значи дека високиот курс ги гледате на CEX.io веќе вклучува цената на услугата во неа, а ќе се применува без други давачки.

Сепак, надомест се наведени погоре е само ако сакате да го направите директно купување со CEX.io. Размена, исто така, обезбедува трговски услуги во која ќе се применуваат различни такси. Со цел да се тргуваат ќе треба да го финансира вашиот профил CEX.io со или банкарска сметка (без провизија на дел CEX.io) или со кредитна картичка (3,5% + 0,25 $ провизија). Исто така, еднаш внесување на трговска ќе треба да плати до feedepending трансакција на 0,2% на вашата страна во трговијата.

Граници CEX.io Купување

Постојат четири различни ограничувања сметка на CEX.io- Basic, Потврден, Потврден Плус и корпорации.

Основни accountscan купи до 500 $ во вредност од Bitcoins на ден и 2000 $ во вредност од Bitcoins еден месец.

Потврден accountscan купат до 10.000 $ во вредност од Bitcoins на ден и 100.000 $ во вредност од Bitcoins еден месец.

Потврден плус и корпоративни сметки немаат ограничувања на износот на Bitcoins што може да се купи.

Со цел да стане заверен ќе треба да обезбеди Владата издаде име и лични податоци за себе.

Поддржано земји

CEX.io suppoers сите земји во светот за кредитна картичка купувања, освен за: Исланд, Виетнам, Авганистан, Алжир, Бахреин, Ирак, Кувајт, Либан, Либија, Нигерија, Оман, Пакистан, Палестина, Катар, Саудиска Арабија и Јемен.

Подршка на купувачот и кориснички рецензии

Можеби една од најконтроверзните прашања во врска со CEX.io е корисник осврти тоа добива онлајн. TrustPilot дава просечна оценка 3,9 од 10 ѕвезди CEX.io. Reddit, исто така, имаше многу краток и се загрижени reviewabout размена. Меѓутоа, повеќето луѓе не се всушност читање на детални прегледи тие само се погледне на рејтингот, па решив да го прават токму тоа.

Се чини дека поголемиот дел од незадоволен корисник осврти или се жалат на скриени трошоци (односно високата девизен курс), процесот на верификација на идентитетот или за поддршка на корисниците на сајтот. Првите две прашања, кои вообичаено се поврзани со луѓе не разбирање на парична казна печати, и CEX.io има направено тоа многу појасно, во изминатите неколку месеци колку ќе плаќаат за твојот парички. Како што може да се види подолу:

Во однос на поддршката налетав тест. Јас кликна на иконата "помош" која е на располагање на секоја страница на сајт и сакав да видам колку брзо може да се добие одговор. Претставник на поддршка одговори во рок од 20 секунди и ми даде прилично детален одговор (иако тоа беше конзервирана одговор). Значи лично јас бев прилично среќен со тоа.

Повеќето од лоши критики кои беа на TrustPilot, исто така, доби одговор од CEX.io па тоа е добро да се види дека компанијата се грижи за својот углед. И, конечно, краток преглед на reddit читам не се фрли било нова светлина на размена. Повеќето луѓе на Reddit рече дека тие не се имате било какви проблеми со него, и оригиналниот постер едноставно не се разбере процесот на утврдување на идентитетот.

Заклучок - CEX.io е добар избор?

До денес јас се користи CEX.ioseveral пати и не сум имал никакви проблеми. Мислам дека тоа е солидна замена, со единствената лоша работа се надоместокот за 7% што тие наплаќаат за купување Bitcoins. Во изминатата година или така размена има скок Frogged опаки и стана едно од водечките Bitcoin брокери наоколу. Корисничкиот интерфејс е многу интуитивен, па дури и целосна newbies ќе успее да купат Bitcoins со него. Онолку долго колку што се свесни за такси и процесот на верификација потребно да се купи повеќе значителни количини на Bitcoin сте добро да отидевме.

Поврзани вести


Post Tacocoin

Декември Анализа на ИКО - ревизија на НАГА

Post Tacocoin

Битбај разгледува: купување биткоини во Полска

Post Tacocoin

Changelly против ShapeShift - Размена на инстант криптовалентност

Post Tacocoin

Биткоин против Етереум: споредба на криптоцентност

Post Tacocoin

Преглед на Coinbase: 6 Контроверзното прашање што треба да го знаете

Post Tacocoin

Барате алтернатива на Bitcoin? Еве 6 монети за разгледување

Post Tacocoin

BitStamp преглед: Дали е најевтината берза за купување на биткоин?

Post Tacocoin

Дали Coinbase ги злоупотребува учесниците во програмата за упатување?

Post Tacocoin

Биткоин казино преглед - 5 најдобри сајтови за Bitcoin коцкање

Post Tacocoin

Бинанси преглед: Дали е легитимна крипто-торентна размена?

Post Tacocoin

Битллуб мрежа преглед и анализа

Post Tacocoin

Најдобрите битковински рудници (Топ 5 разгледани)