Битфинекс преглед: Најголемата размена на по светот по обем | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Битфинекс преглед: Најголемата размена на по светот по обем

Битфинекс преглед: Најголемата размена на по светот по обем

Bitfinexis најголемиот светски размена Bitcoin по волумен. 5.77 милиони Bitcoins се тргува преку Bitfinex од средината на април до средината на октомври 2017 година, речиси двојно повеќе од обемот на најблискиот конкурент Bitfinex, вклучувајќи Kraken (3,65 милиони БТК) и Coinbase (3.06 милиони БТК).

Голем обем е важно за трговци како што обезбедува ниска шири, која е разликата помеѓу најдобра понуда и да побара цени.

Подарок од Bitcoinity.org, тука е графикот на јачината на звукот во текот на овој период, со Bitfinex прикажано на портокал:

Значи, ако Bitfinex е најголемата, тоа мора да биде најдобар, нели? Па...

Bitfinex Тешкотиите

Не е тајна дека Bitfinex доживеа своите споделуваат на проблеми. Во април 2016 Читај повеќе mk кражба на речиси 120.000 БТК од Bitfinex стои како втор по големина Bitcoin грабеж во историјата, dwarfed само со загуба од околу 750.000 БТК од планината Gox.

Клучната разлика помеѓу Gox и Bitfinex е дека таа направи своите клиенти целина. Иако не сите сметки беа погодени, Bitfinex донесе одлука да се шири загуба меѓу сите своите клиенти; сите корисници се 36% "фризури" на вредности нивната сметка. Една година подоцна, на сите клиенти се целосно платени, барем оние кои би го одржаа својот BFX белези, што претставува IOUs од Bitfinex.

Проблемите не завршуваат тука за Bitfinex. Во април 2017 година, банкарски сметки Bitfinex беа замрзнати од страна на неговиот коресподентската банка, Велс Фарго. Оваа состојба трае со недели, што доведува до клиентот жалби и сите видови на нарушувања во цените Bitfinex е. Крајот нормална услуга е обновен, иако американски долари и клиенти од САД повеќе не се прифатени од страна Bitfinexas резултат на овие банкарски главоболки.

Ова значи дека не постои начин за финансирање на вашите Bitfinex сметка со фиат валути во моментот.

Напредно тргување карактеристики

Bitfinex се одликува со напредни, индивидуализира интерфејс, повеќе од 50 трговски парови (на пример, БТК / ETH), и бројните видови цел, како што се ограничување, пазарот, стоп, стоп-граница, заостанува стоп, пополнете или да го убие и намалени нарачки. Овие карактеристики се комбинираат за да го направи популарна за размена со повеќе софистицирани cryptocurrency трговци направи.

Валута Поддршка и такси

Bitfinex е технички на сите крипто размена на струја.

Bitfinex, сепак, поддршка Tether (USDT), квази-фиат знак неофицијално врзан за цена на американскиот долар. Всушност, Bitfinex е голем акционер во Tether и веројатно е носител на дел од овие монети.

Додека Tether е многу корисно за трговци, се (општо) како стабилна во цената како на долари без поврзани со недостатоците на бавни и скапи меѓународни пати пренос, таа и понатаму останува подложен на значајни регулаторни ризик.

Слободен депозити и прилично евтини withdrawalsare достапни за Bitcoin и следните altcoins и МЦК токени: Litecoin, Ethereum (Classic), Zcash, Monero, цртичка, Бран, Iota, EOS, Santiment, OmiseGO, Bcash, NEO, Metaverse ETP, Qtum, Aventus, Едо, и Bitcoin злато.

Пазари и услуги

Покрај обезбедување на околу 51 валута тргување парови за различни валута пара (за умерен максимална приемател надомест од 0,2% или надомест производител на 0,1%), исто така, обезбедува Bitfinex пазари за т.н. Синџири Сплит Жетони (CSTs). Овие претстави начин за сопствениците Bitcoin да се шпекулира во врска со успехот на идните тешко вилушка обиди, како што SegWit2x.

За оние кои сакаат да тргуваат големи количини ($ 100,000 +) на cryptocurrency приватно, Bitfinex обезбедува преку шалтер (OTC) трговски објект. Оваа услуга натпревари, и се претпоставува дека обезбедува, големи приватни зделки.

Тргување маргина и финансирање маргина

Маргина tradingessentially множи изложеност на трговецот пазар преку потпора, при што 10 $ потег во цената на Bitcoin 10x потпора ќе резултира со профит од $ 100 или загуба. Bitfinex нуди максимум со 3,3x потпора.

Финансирање маргина им овозможува на корисниците да ја дадат ликвидност на маргина трговците во замена за дневни камати. Да се ​​пресмета потенцијалот враќа, препорачуваме корисни BFXdata калкулатор.

Предупредување: маргина тргување засилува и главата и недостатоци ризик и не се препорачува за нови трговци. Финансирање маргина заклучува вашите средства на Bitfinex за времетраењето на кредитот.

Купување Граници

Како Bitfinex листи 0,1% надомест за корисникот за оние кои тргуваат милиони $ 30 или повеќе месечно, тоа може да се претпостави дека не постои ограничување за купување надвор од пазарот на снабдување.

Заштита на податоци

Bitfinex бара верификација за користење Tether и експедитивни повлекувања cryptocurrency. Сепак, размена останува совршено употреблив за оние кои само сакаат да се обезбеди е-мејл адреса. Bitfinex, исто така, нуди директен пристап преку сервисот Torhidden.

Заклучок

Ако сте нови на Cryptocurrency и бара да ја добиете вашата прва монети, Bitfinex не е за вас. Недостатокот на опции за финансирање Фиат го прави невозможно да се купи за криптографија со редовни пари. Дури и ако не успее да го финансира вашиот профил, комплицирани интерфејс секако ќе биде потребно време да го совладате и ќе се направи скапи грешки поверојатно. Новодојденците се препорачува да се држи со поедноставен размена која нуди широк избор на познати опции за исплата.

Од друга страна, ако сте искусен cryptocurrency трговец, Bitfinex најверојатно, нуди се што ви треба и многу повеќе. Главниот нерешено е веројатно висока Bitcoin и Ethereum ликвидноста на платформата, но неговата маргина финансирање, потпора, а повеќе типови цел да понуди многу флексибилност.

Поврзани вести


Post Tacocoin

Водич за почетници за најдобрите VPN услуги во 2016 година

Post Tacocoin

2017 Најдобар битскоински деловни паричници - 4 прегледувачи на паричници (Mac, Windows, Linux)

Post Tacocoin

Antminer T9 против Antminer S9 - Кој е најдобар Bitcoin Bitcoin Miner?

Post Tacocoin

Еве го најдобриот биткоин хардверски паричник за победниците за 2018 година

Post Tacocoin

Барате алтернатива на Bitcoin? Еве 6 монети за разгледување

Post Tacocoin

Преглед BitPanda - купи Bitcoin со Skrill, SEPA или кредитна картичка

Post Tacocoin

Веб-минирање - монетизирајте го вашиот веб-сајт преку кориснички прелистувачи

Post Tacocoin

Најдобри битковински паричници за iOS (iPhone, iPad)

Post Tacocoin

Рударство против купување битцоини - Каде ќе добие $ 10k?

Post Tacocoin

Antminer S9 преглед - 6 работи што треба да ги знаете Пред да го купите

Post Tacocoin

Битбај разгледува: купување биткоини во Полска

Post Tacocoin

Indacoin преглед - Дали е Legit Bitcoin Exchange?