Барате алтернатива на Bitcoin? Еве 6 монети за разгледување | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Барате алтернатива на Bitcoin? Еве 6 монети за разгледување

Барате алтернатива на Bitcoin? Еве 6 монети за разгледување

Bitcoin е крал на дигитални валути, барем засега. Постојат неколку конкурентски дигитални валути, сепак, дека еден ден би можело ривал Bitcoin.

Многу од овие валути тврдат дека нудат одредени технички предности во однос на Bitcoin. Други валути се одвиваат сосема нов агол на дигитални валути, се обидува не само да се понуди алтернатива на пари, но, исто така, да им понуди можности за развој на софтвер, социјалните медиуми платформи, како и други услуги напојува со blockchain.

За сега, Bitcoin ужива огромна предност во однос на конкуренцијата, барем во однос на пазарот капа. Со пазарна вредност од $ 10 милијарди долари, како на пишување на оваа статија, Bitcoin е околу десет пати поголем од најтесна конкуренција. Сепак, еден ден Ethereum, Steem, Litecoin, или на друг кандидати би можеле да украде круната. Тоа е причината зошто ние се случува да се земе еден миг да се оди над главниот конкурент Bitcoin е.

Челинџер: Ethereum (& Ethereum Classic)

Ethereumhas се добива многу внимание како на крајот. Оваа јавна софтвер blockchain има за цел да го поддржи многу повеќе од "само" дигитална валута. Програмерите можат да всушност код софтвер, и тогаш власта дека софтверот преку јавните blockchain.

Поединци може да потоа ги продаваат своите моќ на процесирање и да се плати со "етер" -А дигитални валута нешто слично на bitcoin- во замена. Во моментов, etherium е втора по големина во светот cryptocurrency според пазарната капитализација.

По еден удар со секира во јули, Ethereum поделени во две конкурентски валути. "Новите" Ethereum (само се нарекува Ethereum) undid на удар со секира. "Класик" Ethereum одржува пробие. Сега, двете Ethereums се натпреваруваат едни против други.

Се Ethereum има пазарна северно од $ 1 милијарда долари, и е втор по големина дигитална валута, заостанува само Bitcoin. Ethereum класичен има пазарна вредност од над 141 милиони $, што е четврта по големина дигитални валута.

Кликни тука за да дознаете повеќе за Ethereum

Бран: Bitcoin ривал или придружник?

Бран се појави во 2012 година и сега е многу популарна платформа за обработка на плаќање преку интернет и дигитална валута. Можеби најважниот аспект на Бран е фактот дека тоа им овозможува за инстант конверзија во различни валути. Можете дури и може да се конвертира Bitcoin да Бран, и обратно.

Бран самата се гледа не како конкурент на Bitcoin, но наместо тоа комплимент. Со тоа што валута конверзии лесно, Бран може да даде Bitcoin корисници и другите лесен пристап до традиционалните валути. OpenCoin, компанијата зад Бран, планира да се дистрибуираат 100 милијарди бранува, иако само половина ќе бидат пуштени во промет.

Со пазарна вредност од $ 220 милиони долари, Бран е трет по големина дигитални валута во светот.

Кликни тука за да дознаете повеќе за бранување

Litecoin: Секако не е тежина "Лајт"

Litecoin е еден од постарите алтернатива дигитални валути таму, откако се појавија во 2011 година Како Bitcoin, нема централна власт, нови монети се создадени преку решавање на алгоритми, и со текот на времето овие алгоритми се повеќе тешко да се реши.

Постојат многу важни разлики, сепак. Вкупната граница капа Litecoin е поставена на 84 милиони евра, во споредба со Bitcoin е 21 милиони. Самите алгоритми се многу полесно да се реши и се уште може да се реши без посебна рударска опрема. Понатаму, litecoin блокови се создаваат на секои 2,5 минути, во споредба со Bitcoin е 10 минути, со што е можно за поддршка на многу повеќе трансакции.

Во моментов, Litecoin е четвртата по големина дигитални валута во светот, од страна на пазарот капа, тежок околу 175 милиони $.

Кликни тука за да дознаете повеќе за Litecoin

Steem

Веднаш зад Litecoin со пазарна вредност од околу 170 милиони $ е steem. Steemitis меѓу поинтересните платформи таму. Луѓето може да се плати, со steem, да се напише и свештеник статии. Исто така можете да го оценувате и коментар на статиите, исто така, добива steem.

На насловната страница на Steemit, кој изгледа нешто како Reddit, е исполнет со голем број на приказни. Наместо на рударството Bitcoins, или купување на нив, ако сакате да заработите Steem, тогаш ќе мора да се придонесе за заедницата. Steem беше лансиран само оваа година (2016), а сепак веќе има обезбедено голем пазар капа. Немојте да се изненадите ако оваа платформа добива уште повеќе на земјата во иднина.

Кликни тука за да дознаете повеќе за Steem

Цртичка

Цртичка е врз тесно на Bitcoin софтвер. Во суштина, програмерите сакаше да се решат некои од проблемите својствени на Bitcoin, како што бавно време трансакција обработка, а со тоа и одлучи да се создаде новата валута, едноставно насловен "цртичка".

Како Bitcoin, цртичка карактеристики напредни функции за приватност. Некои дури би рекол дека цртичка нуди подобрена приватност. Цртичка, исто така, нуди инстант трансакции, додека Bitcoin трансакции може да потрае неколку минути. Понатаму, цртичка користи она што го нарекува "Masternodes" да се убаво провери на blockchain и да се осигури дека таа не е претерано да се манипулира.

Таксите се ниски, системот е глобална, и како Bitcoin, цртичка е уште P2P без централизирана власт. Со оглед на техничките предности на оваа валута, тоа е, секако, вреди да се види близок.

Кликни тука за да дознаете повеќе за цртичка

Dogecoin

Dogecoin е најмалата дигитална валута на оваа листа, со пазарна вредност од само $ 25 милиони евра. Сепак, она што недостасува во dogecoin големина, таа прави се, со своите релативно лојални фанови. Dogecoin добива своето име и брендирање од "Дуждовата" интернет мем, во кој се вклучени Shiba Inu куче. Овој умен брендирање помогна да се направи dogecoin еден од повеќе познати Bitcoin алтернативи.

Dogecoin рудари може да процесира трансакциите во само околу една минута. Понатаму, за разлика од Bitcoin и многу други крипто-валути, не постои ограничување на бројот на dogecoins кои можат да бидат минирани. Овој недостаток на горна граница, и леснотија на рударството, меѓутоа, значи дека поединецот dogecoins не вредат премногу, со стотина од нив се во вредност од само неколку пени.

Кликни тука за да дознаете повеќе за Dogecoin

Заклучок: Bitcoin води во трката, но конкуренцијата е затегнување

Bitcoin не се случува далеку во скоро време, и преку блиска иднина, најверојатно, ќе остане на премиерот глобален дигитални валута. Сепак, конкурент за најдобар altcoinlike ethereum и steem се нудат многу уникатна пресврти на дигитални валути. Други, како цртичка и Ethereum, може да биде повеќе технички звук. Како резултат на тоа, овие конкурентски валути може еден ден да се израмни, па дури и да го надмине, Bitcoin.

Покрај валути наведени во овој член, постојат неколку други достојни конкуренти. NEM, MaidSafeCoin и NXT се само неколку конкурентски валути, кои доаѓаат на ум. Во иднина, дигитални валута на животната средина е сигурно да се развива, така погрижете се да се задржи окото на него.

Поврзани вести


Post Tacocoin

Биткоин Трезор разгледа - дали е тоа безбедно?

Post Tacocoin

Леџер Нано С преглед - Дали овој Биткоин Паричник е подобар од TREZOR?

Post Tacocoin

Xapo преглед: 3 работи што треба да знаете

Post Tacocoin

Xcoins преглед - тоа е легитимен начин за купување на битцоини?

Post Tacocoin

KeepKey против TREZOR - Биткоин Хардвер Паричник преглед

Post Tacocoin

Што е Зен протокол? Анализа на ИКО во ноември

Post Tacocoin

Еве го најдобриот биткоин хардверски паричник за победниците за 2018 година

Post Tacocoin

Дајте подарок за битковин за Божиќ - идеи за подароци за битковин

Post Tacocoin

Преглед на EToro Cryptofund: Инвестирање во Bitcoin, Ethereum и многу повеќе

Post Tacocoin

MinerGate преглед: Дали е легитимна рударска операција?

Post Tacocoin

Дали Coinbase ги злоупотребува учесниците во програмата за упатување?

Post Tacocoin

Најдобри битковински услуги за детекција