Стадионот на Џорџија и кредитниот систем BuzzCard се сега биткоин-пријателски | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Стадионот на Џорџија и кредитниот систем BuzzCard се сега биткоин-пријателски

Стадионот на Џорџија и кредитниот систем BuzzCard се сега биткоин-пријателски

САД со седиште на универзитетот Џорџија Techis сега прифаќаат Bitcoinas опција за исплата на стадионот Боби Дод и други локации кампусот. Институцијата се здружи со BitPayto направите да се случи и се чини прилично горди на своите залог на cryptocurrency.

Bitcoin ќе биде валидна форма на исплата на концесија областа на продажбата на стадион - каде што навивачите Жолто Јакни "да ги купите закуски и пијалаци со дигитални пари - и во продавницата Barnes & Noble во Техника плоштад. Но, уште поважно, исто така, ќе биде дел од студентите на кредитен систем на BuzzCard. Со оваа картичка, која сега е Bitcoin-пријателски, студентите можат да се купат храна и производи на речиси сите локации во кампусот на Грузија Техника е.

"Со нетрпение очекуваме да работиме со BitPay да се направи Bitcoin одржлива опција за плаќање за нашите студенти и навивачите", потврди атлетски директор на универзитетот, Мајк Bobinski, во соопштението за печатот.

Од Georgia Tech, ние сме секогаш во потрага да се доведе во иновативни начини, и ова партнерство со BitPay ни дава можност да го стори тоа со интегрирање на оваа нова технологија на местото на спорт и во секојдневниот живот на нашите студенти.

Ова значи дека, барем според BitPay, дека Грузија институт за технологија ќе биде првиот универзитет во светот да се интегрираат исплати Bitcoin во својот стадион концесија продажба и кредитен систем.

Институтот е основан во 1885 година и се смета за еден од најпрестижните јавни универзитети во САД (тоа всушност е рангирана во топ 10 јавни универзитети во земјата), како и еден од нацијата водечките истражувачки универзитети. Моментално има 21.500 додипломски и постдипломски студенти запишани во Грузија Techwho можат да го користат институтот BuzzCard и сега ќе биде во можност да купат кредити со cryptocurrency во еден лесен начин. На BuzzCard е, всушност, се смета за "клуч на кампусот живот" на Грузија Техника.

Тони Gallippi согласува. Извршен директор BitPay (и на Грузија институт за технологија економист) вели дека "Грузија Техника е еден од најдобрите извори на иновации во земјата. BitPay е горда да им понуди на своите сопствени иновативни Bitcoin исплата за обработка на универзитетот и неговите ученици ".

Не е далеку од оваа нова Bitcoin жариште, поточно во Канада, друг универзитет само најави создавање на клубот Bitcoin. Straight.com известува дека на Универзитетот на Британска Колумбија сега има група од 15 Bitcoin поддржувачи дека сакаат да ја покажат на институцијата предностите на прифаќање на БТК како опција за плаќање за предавања на студентите.

Избрана извор на слика: Wikimedia

Поврзани вести


Post ICO

Фондацијата Биткоин одговара на писмото на Манчин: Ако Биткоин не процвета во САД, ќе процвета на друго место

Post ICO

15 страници за сите ваши крипто прашања

Post ICO

Барања за промоција на Крипто

Post ICO

Биткоин специјалист вели дека дигиталната валута веќе почна да го замени американскиот долар

Post ICO

Бил Гејтс - Ние не користиме биткоин на фондацијата Гејтс

Post ICO

Биткоин трговците и компаниите сега можат да го користат LibraTax за пресметување на даночните обврски

Post ICO

Фондацијата Биткоин на Форумите на Глобал Советите на СИБОС и БАФТ

Post ICO

Дигитални иновации во Азија: бучна иднина на Битчојн

Post ICO

Биткоин компанијата Coinsilium ја промовира првата ИПО за блокчејн во Велика Британија

Post ICO

Биткоин плаќањата и рударскиот хардвер се реалност на TigerDirect

Post ICO

Gentoo Blacklisting Counterparty, Satoshi Dice и други

Post ICO

Извршен директор на Битчоин размена Независна резерва починал во Тајланд