Дигиталната река прифаќа битцоини | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Дигиталната река прифаќа битцоини

Дигиталната река прифаќа битцоини

Програмери, претприемачи и повеќе, кои се продаваат на софтвер и други виртуелни добра преку интернет и исплата платформа Дигитални реката сега имаат уште една опција за корисниците да ги користат додека плаќаат.

Компанијата со седиште во Минеаполис денес објави дека тие почнаа прифаќање Bitcoin како опција за плаќање.

Bitcoin сега ќе бидат достапни, заедно со други меѓународни можности за исплата, како што се кредитни и дебитни картички, трансфер на жица, банкарски трансфери и за трети лица паричници.

"Bitcoin продолжува да се привлечат повеќе мејнстрим внимание", рече Том Петерсон, извршен потпретседател и генерален менаџер на трговија во Дигитални реката. "Ние сме возбудени за да биде меѓу првите чиста даватели на претставата е-трговија да се направи cryptocurrency достапни за малите и средни по големина компании заинтересирани за обезбедување на нивната онлајн купувачи повеќе избор плаќање и дополнителна погодност.

"Бидејќи Дигитални реката делува како merchant- и продавачот-на-рекорд, нашата меѓународна база на клиенти може да го прифати и процесот на Bitcoin плаќање во нивната онлајн продавници САД со помал ризик отколку што би можеле на сопствените", додаде Петерсон. "Покрај тоа, овој бизнис модел создава можност за нашите клиенти да им понуди на исплата решенија, кои можат да бидат во претходните фази на донесувањето на нивните домашни пазари."

Дигитални реката соработува со седиште во Сан Франциско Coinbase, на Bitcoin паричник и платформа на услуги, да се справи со реализација на Bitcoin во американски долари и процесот на плаќања. "Светот на плаќања се полни со енергија зборува за дигитални валути", изјави Souheil Бадран, постар заменик претседател и генерален менаџер Дигитални реката Светската плаќања. "Еден од поголемите ризици со кои се соочуваат од страна на трговци се занимава со нестабилноста на девизниот пазар дигитални. Во партнерство со Coinbase овозможува Дигитални реката да помогнат во намалување на тој ризик за нашите клиенти. "

"Со експертиза Дигитални реката во глобалната трговија и плаќања индустрија, ние сме горди да се поддржи продолжување на нивните можности за исплата за мали и средни претпријатија", вели Адам бела, директор на развој на бизнисот и продажба на Coinbase. "Ова партнерство е уште еден позитивен чекор напред во приближувањето исплати Bitcoin за секојдневна потрошувачите."

Интересно е Дигитални реката беше првата платформа на плаќања што некогаш сум се користи на интернет многу години назад, па да ги видиме уште не само отфрлен заедно, но тоа нешто толку напред размислување е страшно!

Поврзани вести


Post ICO

Асоцијација Биткоин Франција е најновото поглавје на Битката фондација

Post ICO

Дански биткоин платформа БИПС хакирана: 1.295 украдени БТЦ

Post ICO

Банката на Западот ја затвора сметката на Amagi Metals поради плаќањата на Биткоин

Post ICO

Биткоин рударство - преглед

Post ICO

Судијата во Чикаго замрзнува средства што припаѓаат на планината. Гокс американски партнер

Post ICO

БТК Кина се претвора во размена на битковин број еден во светот

Post ICO

Извршниот директор на Gyft се приклучи на Советодавниот одбор на Коинифе

Post ICO

Биткоин освои двајца нови главни поддржувачи: Питер Шиф и Еуро Пацифик, Џулијан Асанж

Post ICO

70 страници кои ви даваат бесплатни битцоини - всушност тие работат?

Post ICO

Bitrefill најавува нов систем за дознаки со целер

Post ICO

Петиција од BitLicense од OSFDA

Post ICO

Битстамп се враќа во бизнисот со побезбеден систем по масовно прекршување на паричникот