Центарот за австралиски национални речник избира Биткоин како збор од 2013 година | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Центарот за австралиски национални речник избира Биткоин како збор од 2013 година

Центарот за австралиски национални речник избира Биткоин како збор од 2013 година

Bitcoin е новиот збор на годината

според Австралискиот национален Речник Центар (ANDC), институција со седиште во Канбера, на Австралискиот национален универзитет (Anu).

Името на еден од најпознатите cryptocurrency во светот беше избран од страна на ANDC после детално истражување кои се собраа други зборови и фрази, кои стана многу популарен во текот на 2013 година.

Рид Овој збор е порасна експоненцијално во текот на 2013 година Фреквенцијата на зборот Bitcoin е зголемен за повеќе од 1.000 отсто во медиумите од ова време минатата година. Многу австралиски стануваат свесни за Bitcoins преку лични инвестиции во валутата и преку зголемување на бројот на компании, кои се прифаќање на валута во комерцијални трансакции.

Веб ANDC е

Аманда Laugesen, претставник на центарот, цитиран од страна на ABC News, наведени други зборови, кои, исто така, се смета, како што FOMO (или "страв од пропуштаа '), microparty или twerk. "Резултатите од Федералната изборна видов зборот microparty дојде до Рид во однос на малите политички партии често се базира околу единствено прашање", Laugesen, додавајќи дека во текот на оваа година, исто така, научив дека "да се twerk е да танцуваат во сексуално провокативен начин, вклучувајќи прободува хип движења и низок, сквотирање став ".

Џејсон Вилијамс, претседател на Bitcoin асоцијација на Австралија (БАА), го поздравува одлуката. "Мислам дека Bitcoin е зборот на годината покажува дека станува домаќинство име", изјави тој за Bitcoin испитувачот.

Назад во август, Oxford University Press, исто така, најави дека Bitcoin беше еден од нови дополнувања на Оксфорд речници онлајн на (Одо), во рамките на својата вообичаена квартална ажурирање.

"2013 беше одлична година на свеста за Bitcoin и 2014 година ќе биде година на Bitcoin експлодира во домовите на луѓето. Тоа се случува да биде полесно од кога било за луѓето да добијат своите раце на Bitcoins, а исто така е полесно од кога било за луѓето да ги трошат на секојдневните предмети ", додаде претседателот БАА е.

А Bitcoin Божиќ во Австралија

Говорејќи за трошење cryptocurrency, како за купување новогодишни подароци со Bitcoin? Џејсон Вилијамс го потврдува ова е токму она што се случува во Австралија: ". Јас сум купил повеќето од моите работи преку интернет, тоа е само така лесно да се направи постои ризик од кражба на идентитет и тоа е совршено безбедна трансакција Bitcoin е голем ИЗРАМНУВАЧ, бариера. За влез е многу ниска и трансакции се безбедни ".

Од друга страна, прифаќаат cryptocurrency е голема предност за трговци, кои "не мора да се грижите за chargebacks, измама со кредитни картички, или трошоци на усогласување". Според Вилијамс, "следната година ние си оди за да ја видите се повеќе и повеќе трговците прифаќање Bitcoinand бројот на работи кои сите ние може да се купи на интернет само ќе се зголеми".

По неговото официјално лансирање во октомври, Bitcoin асоцијација на Австралија беше работиме напорно за да се промовира виртуелната валута во земјата. "Од објавувањето, бројот на членства и општи информации отиде преку покрив. Тоа е многу возбудливо за сите нас, да се биде дел од нешто толку менува играта".

Во поново време, институција, исто така, стана официјален партнер на Фондацијата Bitcoin. Вилијамс вели дека тоа е "многу возбудливо време за Австралија. Фондацијата Bitcoin обезбедува многу поддршка на Bitcoin асоцијација на Австралија, која ќе ни овозможи да се фокусира на заштита, промоција и стандардизација на Bitcoin во земјата".

Поврзани вести


Post ICO

Дали северноамериканските власти сонуваат за свет без Биткоин?

Post ICO

5 начини за искористување на ниската цена на Bitcoin во вашата корист

Post ICO

Празна зграда во Монтреал наскоро може да ја пречека Битката амбасада

Post ICO

3dcart трговците можат да го прифатат Bitcoin во флеш благодарение на партнерството со BitPay

Post ICO

По 10 месеци, Moolah поднесува банкрот

Post ICO

9 Игри со вградени игри на криптоувалентност што треба да ги играте

Post ICO

Корисниците на паричници со биткоин базирани на Андроид мора да преземат мерки за да се избегне безбедносна ранливост

Post ICO

4 Најпопуларни мислења за BitcoinTalk

Post ICO

Австралиската даночна служба (конечно) ги ослободува упатствата за Bitcoin

Post ICO

Биткоин апликации

Post ICO

Андроид уредите сега се наоѓаат на бродот на Zeroblock, благодарение на новата апликација Bitcoin

Post ICO

Новата битмаинска банкоматска машина удира на ѕид од стари проблеми