Апликацијата која ќе ги украде вашите битковини, претседателите на Paypal ќе го преземат Биткоин и многу повеќе | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Апликацијата која ќе ги украде вашите битковини, претседателите на Paypal ќе го преземат Биткоин и многу повеќе

Апликацијата која ќе ги украде вашите битковини, претседателите на Paypal ќе го преземат Биткоин и многу повеќе

Bitcoin, секако, има силна и посветена група на следбеници, сепак, проблемот не навистина влезе во мејнстримот. Само 42% од Американците беа во можност правилно да се идентификуваат Bitcoin во една неодамнешна анкета телефон. 46% од луѓето не беа сигурни на она што беше Bitcoin, додека 6% мислев дека е на Xbox игра и уште 6% мислев дека тоа е стан на iPhone. Сепак, за дигитална валута, која беше речиси непознат само пред две години, фактот дека повеќе од 40% од Американците знаат што е валута всушност може да биде добар знак.

Да, Bitcoin е дигитална валута, но некои луѓе претпочитаат да се има паричка тие може да го допре и да се чувствуваат. До неодамна, корисниците Bitcoin би можеле да имаат Bitcoins физички ковани од страна на Мајк Колдвел, кој беше на чело на бизнис ковање Bitcoins од масивен месинг. Додека Владата на САД досега останаа далеку од затворање, или дури и сериозно да се регулира Bitcoin, регулаторите очигледно одлучи дека ковање само отиде предалеку. Г-дин Caldwell беше наредено да се затвори операции, иако тој нема намера да се бори против одлуката на владата.

Еден од најпопуларните паричникот услуги Bitcoin, Coinbase, има обезбедено прекрасен $ 25 милиони долари во средства од Силиконската долина вложување на капитал фирми. Компаниите ретко добиваат толку многу средства од Силиконската долина, па тоа е уште повеќе зачудувачки дека Bitcoin компанијата има добиено толку голема сума. Coinbase веќе покренаа некои $ 7 милиони долари. Последниот круг на финансирање беше предводена од Андерсен Хоровиц.

Bitcoin има обезбедено еден од нејзините најголеми поддржувачи уште. Дејвид Маркус, претседателот на PayPal, дојде на рекорд за поддршка на валута. Маркус изјави дека тој е сопственик на Bitcoin и дека концептот на дигитални валута е добро. Тој не верува дека, сепак, Bitcoin се претворија во вистинска валута само уште. Наместо тоа, тој мисли за тоа како книга, или продавница на вредност.

Можете да ги купите многу работи со Bitcoins овие денови, но можеби првата продажба на луксузни спортски автомобил беше само што ги заврши во Лос Анџелес Еден LA област Lamborghini Застапништва само се продаваат на автомобили Тесла во вредност од $ 103 илјади долари за да некој кој се одлучи да ја плати во Bitcoin. Според Застапништва, тие не се грижат како тие се платени, се додека тие се всушност се платени. Застапништва веќе застанаа уште еден продажба на $ 209 илјади долари на Lamborghini, и има добиено најмалку десет други прашања за Bitcoin деноминирани продажба.

Поврзани вести


Post ICO

Речиси половина од британските корисници на Биткоин веруваат во регулирање на криптовалентност

Post ICO

Ете, првото Биткоинско бебе

Post ICO

Биткоин и иднината на пари: Атланта е домаќин на крипто-конференција во октомври

Post ICO

2014 Биткоин Санкт Петербург Боул: Биткоинерите добиваат ексклузивен пристап до пред-продажба на билети

Post ICO

Bitbar им помага на сите барови и пабови лесно да го прифатат Bitcoin

Post ICO

Регулаторната комисија за банки не планира да го регулира Биткоин во Кина засега, вели член

Post ICO

3 милиони долари за само четири дена: клиентите трчаат да ја добијат биткоинската рударска опрема од KnCMiner

Post ICO

Нападот ќе ги направи биткоинските размени многу поотпорни, вели Антонопулос

Post ICO

20 Луд битчин рударски риги

Post ICO

Центарот за австралиски национални речник избира Биткоин како збор од 2013 година

Post ICO

20 Биткоин експерти кои треба да ги следите на Твитер

Post ICO

Прифаќањето на биткитен е благодет за MovieTickets.com