Прифаќањето на биткитен е благодет за MovieTickets.com | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Прифаќањето на биткитен е благодет за MovieTickets.com

Прифаќањето на биткитен е благодет за MovieTickets.com

MovieTickets.com е известување дека неговата прегратка на Bitcoin е што доведува до зголемување на продажбата, видливост, и заедницата добра волја. Кога компанијата прв одлучи да ја прифати Bitcoin имаше некои trepidations, но сите дигитални валута е излегува да биде благодет за онлајн сајт билет продажба. Со потрошувачите постојано барајќи повеќе начини да брзо и лесно да се плати за стоката онлајн, Bitcoin се појавува како повеќе популарен метод на трансакцијата, а еден е да им помогнеме MovieTickets.com продаде својата стока.

Филм-посетителите сега можат да го користат Bitcoin да купат билети за околу 900 кината во САД. MovieTickets.com само почна прифаќање Bitcoin во јуни, но на програмата се покажува првите знаци на успех. Веќе MovieTickets тврди дека прифаќањето на Bitcoin е зголемување на видливоста и профил. Најдобро од сè, компанијата е известување стотици купувања преку Bitcoin досега.

Кога MovieTickets одлучи да ја прифати Bitcoin, тоа не е управувано од страна на било кој "слободарски пати" (како вишок) или било кој тип на поголема филозофија. Наместо тоа, тој бил управуван од прагматични прегратка на бизнис принципи и желбата да се создаде публицитет и да се зголеми продажбата на билетите. Досега Bitcoin е доставување на двата фронта.

MovieTickets е една од поголемите компании да го прифати Bitcoin плаќање. На веб-сајтот, која е основана во 2000 година, има склучено договори со околу 240 кино синџири во САД и е еден од најголемите онлајн трговците на мало за филм билети. Сега, тоа е една од најголемите компании за официјалните прифати Bitcoin како плаќање. WordPress, панорама, Таргет, Zynga, и други големи компании имаат воспоставено начини да го прифати Bitcoin како плаќање, често со помош на средината на човекот услуга, која брзо се претвора Bitcoin во готовина.

Во случај MovieTickets "плаќањата се олеснува од GoCoin, која е една од најжешките стартап Bitcoin на пазарот во моментов. GoCoin го прави лесен за секој бизнис да ги прифатат Bitcoins (и други дигитални валути, како што dogecoin litecoin и) со конвертирање на дигитални валути во ладна, пари во кеш дека бизнисите жедни. GoCoin е финансиран, делумно, преку crowdsourcing.

Се додека кино овозможува на купувачите билет да се користи MovieTickets исплата за обработка на услуги, тие можат да го користат Bitcoin како плаќање на услуги. Не сите кината на MovieTickets.com, сепак, се користи за обработка на услуги за плаќање на компанијата, така што корисниците не можат да купат билети со Bitcoins од сите театри. Сепак, речиси илјада кината веќе се прифати Bitcoin и MovieTickets продолжува да додадете нови театри во неговата мрежа.

Извршниот директор на компанијата се наведува недостатокот на образование, како и најголемата пречка помеѓу Bitcoin плаќање лажат и инвестиции возило, а како широко распространети и во употреба валута. Овој недостаток на образование може да има големо влијание на клиентите, од кои некои едноставно не знаат што е Bitcoin и како да го користам, а исто така и бизниси. Многу бизниси едноставно не знаат како да се прифати Bitcoin и како плаќања може да се обработи и претворена во традиционалните пари.

Усвојување на Bitcoin MovieTicket одбележува уште еден голем однапред за сите дигитални валута. За Bitcoin да се воспостави како полноправно валута, тоа ќе треба да стане широко се користи и лесно прифатени опција за исплата. Overstock.com MovieTickets.com и други компании се помага да се шири свеста на Bitcoin, која на крајот треба да се зголеми големината на Bitcoin заедница. За сега, барем Bitcoin корисниците имаат опција за купување на билети за кино и фаќање на најновите flicks.

Поврзани вести


Post ICO

Најголемата Bitcoin Експо сепак - и можете да влезете бесплатно!

Post ICO

Властите ја затворија Silk Road 2.0 и други веб-сајтови - уапси тројца мажи во САД и Ирска

Post ICO

9 Игри со вградени игри на криптоувалентност што треба да ги играте

Post ICO

Бангладеш се заканува со казна затвор до 12 години во затвор

Post ICO

Новата битмаинска банкоматска машина удира на ѕид од стари проблеми

Post ICO

10 малку познати карактеристики Скриени Внатре Blockchain.info

Post ICO

Се појавува уште една битмаин машина за банкомат, но дали е тоа реално?

Post ICO

Властите се фокусираат на северно-американската студија која ја негира анонимноста на Биткоин

Post ICO

Банката на Тајланд смета дека Биткоин е нелегален: трговијата сега е суспендирана во земјата

Post ICO

70 страници кои ви даваат бесплатни битцоини - всушност тие работат?

Post ICO

6 Нови бизниси кои го прифаќаат Биткоин во 2014 година

Post ICO

260 Airlines сега го прифаќа Bitcoin благодарение на новото BitNet партнерство