5 предизвици во моментот се соочуваат со биткоин (според Мајк Херн) | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

5 предизвици во моментот се соочуваат со биткоин (според Мајк Херн)

5 предизвици во моментот се соочуваат со биткоин (според Мајк Херн)

Мајк Hearn е поранешен инженер на Google кој сега работи на различни Bitcoin поврзани со проекти, вклучувајќи го и спроведувањето Јава на протоколот кој служи како основа за паричник апликации. Тој е еден од само 10-15 луѓе кои работат со пишување основни Bitcoin код пред да биде одобрен од страна на рударите на мрежата, и своето мислење за екосистем cryptocurrency е, секако, вреди да се расправа.

Следниве цитати се од неодамнешната презентација Hearn на конференцијата Bitcoin 2014 година во Амстердам, и тие го претстави некои од најголемите предизвици со кои се соочуваат во моментов младите дигитални валута:

1. Фанатични вложување капитализмот

Има се осип на она што може да се нарече Bitcoin 2.0 проекти во последно време, кои ги добиле големи суми на пари и многу од нив - таму не е навистина во целина многу за нив, се чувствувам. Некои од нив се вид на површни.

HEARN не прецизираше кои стартап тој мисли дека се "површни", но финансирање вложување сигурно ramped до во изминатите неколку месеци. На пример, со седиште во Пало Алто Vaurum неодамна обезбеди 4 милиони $ во семе пари за својот софтвер кој ќе ви овозможи финансиски институции домаќин на сопствени размена Bitcoin.

2. Несигурни Трети лица за чување

Се уште има многу од корисниците Bitcoin во светот, кои - не се всушност Bitcoin корисници, што се тие? Тие ги депонираат своите Bitcoins со трети лица, и она што тие го добиете за возврат се ветува дека тие ќе го добие назад. Тоа не е навистина она што Сатоши наменети кога тој изгради систем кој не требаше да има никакви посредници.

Ова е прастара дебата, кој беше бесен во заедницата Bitcoin години - чување пари во онлајн паричник значи предавањето на контролата на трети лица, кои не секогаш е сигурен. Со цел да се спречи уште Mt. Gox се случи, Hearn силно ги охрабрува корисниците Bitcoin да ги контролираат своите приватни клучеви секогаш кога е можно.

3. Волонтерски-базирана инфраструктура

Ова не е одржлив, нели? Вие не може да има голем, светски опфаќа финансиска инфраструктура која ќе се одржи заедно со гуми за џвакање и леплива лента, а луѓето кои вид на работа за тоа кога тие имаат време, бидејќи тие се чувствуваат како него.

Бидејќи Bitcoin е проект со отворен код, што не е во сопственост на било одредено лице или група, тоа нема механизам за надоместување на луѓето кои работат на нејзиниот код. HEARN предвидува нов систем, каде што корисниците плаќаат за напредни карактеристики и директно ја поддржуваат програмери.

4. Приспособливост

Скалирање е ќе биде огромна работа, претпоставувајќи дека е успешна. Во моментов немаме проблем со скалирање бидејќи Bitcoin не е навистина се зголемува, но ако [приспособливост] добива фиксен, што е ќе биде еден тон на работа. Тоа е како во следните десет години на работа.

Bitcoin суштина има ограничување на износот на трансакциите кои можат да настанат во одредена временска рамка, со цел да се спречи blockchain големина од незапирливото надвор од контрола. На мрежата никогаш не ја погоди оваа граница пред тоа, но тоа ќе се случи, ако Bitcoin ќе стане мејнстрим начин на плаќање. Тоа е многу кажува дека Hearn смета дека тоа би можело да потрае десет години за да го надминете приспособливост проблем Bitcoin е.

5. Приватност

Многу луѓе погрешно веруваат Bitcoin е шифрирана систем, но ништо во Bitcoin е криптирана. Значи она што ова значи е дека ако бев на работа на зимскиот или GCHQ и тие ми даде еден тим од пет лица, а тие рекоа "да работат на тоа за шест месеци", јас веројатно ќе бидат во можност да се де-анонимизираме 70, 80, 90 проценти од системот Bitcoin. Па јас не би се очекува Bitcoin да ве приватното од НСА.

Иако ова не е нужно проблем во умот Hearn - тој вели дека само ова во одговор на прашање публика - тоа удира во срцето на фундаментална слабост на blockchain. Секоја трансакција што некогаш се случи е достапна за јавноста и анализа. Тоа треба да биде многу вознемирувачки за поборниците за приватност дека со оглед на десната ресурси, еден дечко како Hearn може да се врзуваат реалниот свет идентитети на поголемиот дел од корисниците Bitcoin. За среќа, проектите како DarkWallet признае ова прашање и да се обидуваат да го адреса.

За остатокот од трезвено перспектива Мајк Hearn за Bitcoin, проверете својата презентација подолу:

Поврзани вести


Post Bitcoin

Bitcoin Exchange MtGox исклучување трајно!

Post Bitcoin

Вредноста на БТК за 19 милиони долари за аукција во Австралија - реакции на биткоин пазарот!

Post Bitcoin

Биткоин дневниот извештај: Бразил вели дека е премногу рано за биткоин регулатива, Чарли Шрем осуден на 2 години затвор

Post Bitcoin

Биткоин домен БТК.com продаден за 1 милион долари долари!

Post Bitcoin

Големите влади ќе го скршат биткоин, но нема да го убијат - Форбс

Post Bitcoin

Биткоин платниот процесор BitPay ли чини $ 1 милион во трансакции секојдневно!

Post Bitcoin

5 начини да се купи Bitcoin со Paypal - измамите и легитимните начини

Post Bitcoin

Дневен извештај за монети: Блокстрим, Удобни игри, Регулатива за биткоин и Фудбалски тужби во Флорида

Post Bitcoin

Без преседан: Битката рударска мрежа надминува 100 PH

Post Bitcoin

Битковински арбитражни можности: краток водич

Post Bitcoin

Милијардерот Ричард Бренсон инвестира во Битчоин платниот процесор BitPay

Post Bitcoin

FATF: Биткоин позитивен, но ризичен за владите