Водич: 4 Гадни програми кои ќе ги киднапираат вашите датотеки за Bitcoins | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Водич: 4 Гадни програми кои ќе ги киднапираат вашите датотеки за Bitcoins

Водич: 4 Гадни програми кои ќе ги киднапираат вашите датотеки за Bitcoins

Во изминатата година Bitcoin почна да дејствува како најпосакувана форма на валута на нов вид на малициозен софтвер. Таа се вика Ransomware во целина и е потребно на вашиот компјутер датотеки како заложник, додека не се плати хакер кој го создал неговиот откуп.

И тоа е се развива, брзо...
Првиот и најозлогласените форма на Ransomware барање Bitcoin беше наречен "CryptoLocker". Тоа се прикрадува до вашиот компјутер преку невин изглед Спам пораки како оваа.

Во прилог на е-пошта е ZIP архива содржи мала извршна датотека (програма која работи на компјутер Windows, обично завршува со ".exe"). Да се ​​направат работите уште потешко да се открие ".exe" датотека е користење на продолжување документ (т.е. ".pdf") во името на датотеката и прикажување на иконата со Adobe Reader.

Ако сте одбрале да се отвори малициозен фајл, тоа ќе преземете и изврши GAMEOVER Зевс, кој пак повлече и инсталира друг малициозен софтвер семејства вклучувајќи CryptoLocker. Тогаш CryptoLocker ќе оди напред и да ги криптирате вашите компјутерски датотеки, па нема да има пристап до нив без специфичен приватен клуч (исто како оној што се користи во Bitcoin паричник). Се разбира, со цел да се добие на приватниот клуч, ќе треба да се плати.

Тоа е она што ќе видите на вашиот компјутер, ако сте инфицирани:

Ако не успеа да ја плати откуп на време ќе треба да се користи "декриптирање услуга" CryptoLocker е. Се разбира, "Дешифрирање служба" CryptoLocker е многу поскапо од оригиналниот откуп.

Ова е лудо:

Во првите 100 дена CryptoLocker беше ослободен скоро 500.000 компјутери инфицирани. Според Symantec 3% од луѓето се согласуваат да плаќаат откуп, но дополнителни studiessuggest дека бројот е поблиску до 1,3%.

Еден Thesisclaims дека креаторите на CryptoLocker беа во можност да се соберат 1.216 БТК во текот на овој период, што ги прави профит од неколку стотици илјади долари.

CryptoLocker конечно беше исклучен на 2 јуни 2014 година, кога неколку спроведување на законот симнаа мрежата која работи. Корисниците кои се инфицирани сега биле во можност да се дешифрирате назад своите датотеки со користење на веб-сајтот наречен DecryptCryptoLocker.

Но, приказната не завршува тука:

Инспириран од CryptoLocker, иако не се поврзани, CryptoWall дојдоа да се позанимавам февруари 2014. Иако CryptoWall беше помалку софистицирани од CryptoLocker успеа да се зарази 625.000 компјутери - поголем број од својот претходник.

Топ заразени земји беа САД, Виетнам, Велика Британија и Канада. Еве географска застапеност на заразени земји:

Но, и покрај тоа што беше направено многу напор да се дистрибуираат CryptoWall колку што е можно резултатите беа малку разочарувачки. "Само" 939 БТК беа собрани од различни намени, кој одлучи да го плати. Откупната варира помеѓу $ 200 и $ 10.000 (што е платена од страна на само еден корисник).

Лошата вест е дека CryptoWall се развива:

Додека CryptoWall започна како CrptoLocker клон, сега има мутирал во една CryptoWall 2.0 во јануари 2015 година и да CryptoWall 3.0 на март 2015 година Денес CryptoWall не само енкриптира вашите датотеки, но исто така може да се украдат информации од вашиот компјутер, вклучувајќи ги и приватните клучни вашиот паричник е Bitcoin. Ова го прави софтверот многу повеќе профитабилни на своите творци преку обезбедување на тие ќе добијат некоја форма на исплата за нивната работа.

Во изминатите неколку месеци од 2015 година се забележани овие две главни закани:

CTB Локер

# 8211; Се залага за Curve-Tor-Bitcoin.

  • Curvecomes од криптографија која е базирана на елиптични криви. Ова е метод што се користи за да го криптирате вашите датотеки.
  • Tor (се залага за The Onion Router) е мрежа на компјутери кои се состојат од darknet.
  • Bitcoinrefers на можноста да се плати во Bitcoins.

Еве како ќе изгледа "киднапираа" компјутер со CTB Локер, изгледа вака:

CoinVault

# 8211; Објавен на ноември 2014 година, овој CrpytoGraphic Локер ви дава опција да се дешифрирате една датотека "на куќата". Значење, креаторите на софтвер сакаат да ви даде вкусот, или некој вид на доказ, дека тие се добри за нивниот збор. Сметаат дека е чин на добра волја, како и поставување на еден заложник бесплатно.

CoinVault е насочена повеќе од 20 земји да датум, но полицијата Холандија беа во можност да се постигне некои од информациите CoinVault е. Користејќи се со оваа информации Kaspersky го постави веб-сајт decryptor да помогне во борбата CoinVault.

Но, има и добри вести, како и:

Има нешто што можете да направите во врска со тоа зголемување на феноменот на криптографски шкафовите.

Прво на сите, видовите на ransomeware што сум споменат во овој пост сите целни различни верзии на Microsoft Windows (од XP до Windows 10). Значи, ако имате Mac и ќе се користи на оперативниот систем Mac OS ти си веројатно безбедно (веројатно...).

Второ, треба да го навика редовно да се врати на вашите датотеки се направи. На овој начин, дури и ако некој ги енкриптира вашите податоци секогаш може да се врати на оригиналната датотека без енкрипција. Од поврзани услуги како Dropbox исто така може да бидат инфицирани во зависност од случајот, присутен резервната е, исто така, предложи.

Ако си оди за да се врати на вашите датотеки можеби ќе сакате да го следат rulewhich 3-2-1 значи:

  • 3 различни копии на три различни места (3 копии на истиот хард-диск, не се брои).
  • 2 различни формати (на пример, хард-диск и DVD).
  • Чувајте 1 копија Off-сајт (т.е. На друга локација). Ова ќе го спречи двете копии се уништени во случај на прекин во, пожар, и сл

Следната мерка да преземат е прилично едноставна. Да не се отвори е-мејл додатоци кои изгледаат смешно (Во ред мајка ?!). Ова ги вклучува пораки од луѓе што не го знаете и датотеки, кој мислите дека може да биде небезбеден. Тоа е забележано дека дури и датотеки, кои може да изгледаат безопасно како PowerPoint презентации, Excel листови и Word документи. Исто така може да вклучува извршна filewithin нив.

Осигурајте се да секогаш надградба на вашиот оперативен систем со најновите ажурирања и да има инсталирано сигурен анти-вирус програма. По овие чекори ќе имаат веројатно ви се опфатени во повеќето случаи. Ако сметаш дека сакате дополнителна заштита може да се однесуваат на оваа guidewhich материјали напредни чекори кои можат да се преземат.

Очигледно постојат, исто така, посветен алатки можете да го инсталирате на вашиот компјутер за да се спречи овие видови на ransomeware од се појавува како CryptoPreventand CryptoGuard.

Последно, но не и најмалку важно, постои огромна ресурс однос CoinVault особено што ќе ви даде сите информации што ви треба во случај да се заразени тука.

Ако некогаш сте имале вашиот компјутер инфицирани со ransomeware јас би сакал да се слушне вашата приказна во делот за коментари подолу.

Извори:

Поврзани вести


Post Altcoin

Како да купите NEM (XEM) - Водич за почетници

Post Altcoin

6 Bitcoin тргување упатства вреди да се чита

Post Altcoin

Подемот на Potcoin

Post Altcoin

Како да добиете битцоини, без да морате да ги купите: продавајте ги работите онлајн за криптовалентност

Post Altcoin

7 Лесни начини да се дознае тешкотијата на Bitcoin

Post Altcoin

Несреќата EasyMiner го мириса Myriadcoin на нови пазари

Post Altcoin

7 Биткоин песни што треба да ги слушаат пред 2013 година е завршена

Post Altcoin

Поткоин е таму каде е! Вовед во Potcoin

Post Altcoin

Раст на Reddcoin во годината на биткоин мечка пазар

Post Altcoin

Вовед во Биткоин тргување

Post Altcoin

Биткоин табла вторник - патот од Испрати за примање

Post Altcoin

Како да трговија битцоини и не се уапсени