Биткоин дневниот извештај: CheapAir прифаќа Dogecoin и Litecoin, DigitalTangible злато за Bitcoin размена и многу повеќе | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

Биткоин дневниот извештај: CheapAir прифаќа Dogecoin и Litecoin, DigitalTangible злато за Bitcoin размена и многу повеќе

Биткоин дневниот извештај: CheapAir прифаќа Dogecoin и Litecoin, DigitalTangible злато за Bitcoin размена и многу повеќе

Жителите на Индонезија сега може да се купи и да добијат Bitcoin преку шалтер на над 10.000 погодност продавници "Indomaret" низ целата земја. Проектот беше развиен по иницијатива на Bitcoin Индонезија и ќе трае до девизен Bitcoin.co.id во партнерство со уплатата iPaymu.

А проблем во Индонезија е дека навистина голем процент од населението нема пристап до било банкарски услуги. Според податоците на податоци финансиски вклучување на Светската банка од 2011 година, само 20% од Индонезија на возраст од 15 или повеќе години имате сметка со формална финансиска институција. И знаејќи дека Индонезија е навистина најнаселена земја со популација од 250 милиони жители ние лесно може да се претпостави дека земјата е во недостиг на подобар плаќање мрежа. Луѓето заинтересирани за префрлање пари користење на оваа услуга нема да им треба пристап до банкарска сметка. Корисниците на Bitcoin.co.id само ќе треба да се депонира некои пари на Indomaret продавница со цел да се нагоре исклучен нивните сметки. Иако ова решение ќе бара клиенти некако да се најде на интернет пристап, со цел за да пристапите на bitcoinin нивната сметка, се вели дека уште еден производ е во подготовка да им помогне на луѓето, без дури и веб ресурси да се извор на дигитални валута.

Добри вести ако сте cryptocurrency ентузијаст и еден патник дека го користи CheapAir.com. Калабазас, со седиште во Калифорнија за услуги, кој е добро познат во заедницата за нивното прифаќање на Bitcoin исплати го прошири својот бизнис и крипто-поврзани со сега прифаќаат dogecoin и litecoin. 

Со голем успех CheapAir постигне кога тие почнаа прифаќање Bitcoin на ноември 2013 година, тие се сега одлучи да се здружат со GoCointo проектот прифаќање Dogecoin и Litecoin плаќања. Од тогаш неговата продажба Bitcoin се на врвот $ 1.5 милиони, износ што ги надмина првичните очекувања на компанијата, Џеф Кле, извршен директор на CheapAir, изјави Форбс. CheapAir не само што им овозможува на купувачите да купат авионски билети за Bitcoin, но тие, исто така, обезбедуваат можност да книга хотелски соби, автомобил имот, па дури и крстарење патувања на едно место. Ова му дава на cryptocurrency ентузијасти дури и повеќе опции за тоа каде да ги трошат своите дигитални валути. 

Може да се потсетиме дека на почетокот од оваа година (февруари, да биде прецизна), Bitcoin купување / продавање сватовник LocalBitcoins.com објави дека се работи на проект за Bitcoin банкомат.

Имаше дури и првиот достапен серија, но сега, услугата е да ги слушаат наредбите за нивните понови изглед уред, кој LocalBitcoins вели дека не бара интернет конекција.

По објавувањето на локалната Bitcoin е дека тие работат на Bitcoin банкомати, нова најава дојде да ни информираат дека тие сега се подготвени да ги преземат работите. Според спецификациите објавена на нивниот блог, банкомат ќе чини 1500 евра (+ ДДВ за клиенти на ЕУ). Уредот има 318 x 340 x 264 милиметри големина и тежина од 15 килограми, со капацитет од 300 белешки на полнач. Тој исто така споменува дека уредот може да биде програмиран да се користи речиси секоја фиат валути, но само еден може да се користи во исто време.

DigitalTangible, во партнерство со дилер Amagi Метали

Кој неодамна се најде на насловните страници со нивното објавување на крајот да престане да прифати долари како плаќање за благородни метали, се воведување на пазарот кои ќе им овозможи на инвеститорите за размена на Bitcoins за злато во реално време. Го носи на пазарот својот патент "Доказ за старателство" транспарентно испорака и злато притвор систем. Оваа иницијатива има за цел да ги користат Bitcoin blockchain за да се обезбеди систем на ниски трошоци за Драгоцен метал дилери и искусни трговци да веднаш се разменуваат Нестабилноста злато за тоа на Bitcoin е.

DigitalTangible им овозможува на корисниците да ги купите злато директно со Bitcoins. По злато корисник купувања, овој скапоцен метал се наоѓа во притвор, а купувачот добива доказ за старателство, заедно со некои дигитални токени. Тогаш овие токени се поставени на тргување exchangewhere на токени се одвива. Корисниците може да се заработи од своите приходи, конвертирање на жетони во Bitcoins или физички злато, кое ќе биде предаден на нивната врата. Ова е за сите, благодарение на патент доказ за старателство транспарентен испорака и злато притвор систем, на нови иновации и дека тие се носат на пазарот DigitalTangible е.

AlterNet системи најави дека нејзината подружница AlterNet плаќање решенија (APS) го промовира својот бизнис во целиот свет Bitcoin обработка на уплатата. Тие се постигне ова преку стратешки договор за канал партнер со BitPay

APS влезе во не-ексклузивни договор за продажба и поддршка на BitPayplatform во база на клиенти AlterNet е. Со експертиза AlterNet во рамките технологија на мобилни плаќања и непушачите бизнис, тие ќе се концентрираат на обезбедување Bitcoin исплати за бизнис со бизнис трансакции. Ова вклучува размена на мајчин валута на Bitcoin и / или да се Bitcoin долари во Америка, Карибите и во регионот Азија-Пацифик.

Поврзани вести


Post Altcoin

Како да ги добиете биткитените - Водич за добивање на битконите брзо и бесплатно во 2018 година

Post Altcoin

Битекоин (BCN) сега е вооружен со мултисиг

Post Altcoin

Што е Dogecoin, Добротворниот монета?

Post Altcoin

Како да генерирате биткоини од вашиот домашен компјутер

Post Altcoin

16 страшни и корисни Биткоин калкулатори

Post Altcoin

Научниците прашуваат за донации од Bitcoin & Dogecoin

Post Altcoin

Бараат претставници на монети од заедниците Крипто

Post Altcoin

Генерален директор на GAW Miners на Титан на KNC: Скрипт рударство е мојата куќа

Post Altcoin

Почетен курс за тоа како да се префрлиш на Reddcoin POSV Паричник

Post Altcoin

Раст на Reddcoin во годината на биткоин мечка пазар

Post Altcoin

Револуционерна промена на Reddcoin: Доказ за брзина на влоговите (PoSV)

Post Altcoin

Долгорочно инвестирање