4 причини зошто кошница е револуционерен биткоин паричник | Macedonian.globalsciencecollaboration.org

4 причини зошто кошница е револуционерен биткоин паричник

4 причини зошто кошница е револуционерен биткоин паричник

Конкуренцијата станува жестока на бојното поле Bitcoinwallet, со успешни кандидати сега доаѓаат од сите страни на спектарот - особено со оглед на Apple зелено светло за Bitcoin паричници на iOS. Сега кога имаме голем број на опции за складирање на Bitcoin на практично секој уред, логичен следен чекор е да дознаете кои од нив се најдобри.

Јас претходно ги разгледа кошница Bitcoin walletand го даде многу позитивна оценка. Сепак, тој преглед беше само за Андроид стан, како и неколку updateshave случи оттогаш во кошница земјиште - особено на ослободување на веб-паричник кој работи на HTML5 и е компатибилен со сите модерни веб прелистувачи, па дури и мобилни уреди.

Ова парче ќе претстави четири различни карактеристики кои го прават кошница потенцијално револуционерен Bitcoin паричник. Мора да се признае, две од овие карактеристики се само делумно fleshed надвор, за последен пат е само предлог, а не сите функции се достапни на сите уреди во моментов. Но, земени заедно, интегритет на функционалноста кошница претставува значителен скок напред во она што Bitcoin паричници се способни.

1. Иновативни решенија за безбедност

Веб кошницата е applicationsports рационализација HTML5 интерфејс и паричник HD. Во овој случај, HD не стои за "висока дефиниција", туку "хиерархиски детерминистички" - технички термин се однесува на способноста на паричник е да се врати само со 12-збор лозинка.

Во суштина тоа значи паричникот никогаш не треба да биде поддржана, бидејќи корисникот треба само да се сетам или запишувам одредена комбинација на зборови. Со тоа, една 12-збор фраза, нивните веб-паричник кошница може да се пристапи од било кој компјутер или HTML5-от за уред со интернет конекција.

Овој тип на безбедноста значи дека корисникот е во целосна контрола на нивните Bitcoin. Приватните клучеви не се чуваат на централизиран сервер, и нема потреба да му верувате на Gmail или Dropbox со бекап датотеката. Паричникот е вечно на blockchain и секогаш достапни со HD реченицата за премин на.

Ова е релативно нов прилог на протоколот Bitcoin - наречена BIP32 - и само се спроведува со неколку клиенти паричник, како што електрум. Но функција е многу добредојден прилог на кошницата и ќе служат за да се поедностави безбедност за корисниците на повик Bitcoin.

2. Повеќе Поддршка Cryptocurrency

Веб апликација кошница е исто така, започна со уникатна карактеристика за паричник Bitcoin - поддршка за различни cryptocurrencies, сите сместени во иста паричник. Во моментов има само поддршка за Bitcoin и Litecoin, но на програмерите се бара да ги додадете како многу cryptocurrencies што е можно. Тие дури и може да се создаде самостојна APIthat може да се поврзат со речиси секоја blockchain и пребарување како база на податоци.

Не само што на програмерите сакаат да се вклучат и други популарни altcoinssuch како Blackcoin, но исто така сопствени средства создадена од страна Крипто 2.0 платформи како Counterpartyand Ethereum. Замислете да бидат во можност да пребарување до децентрализираните акции на компанијата, десно од паричник во кошницата Bitcoin.

Таквиот omni-паричник ќе биде навистина иновативни, бидејќи во моментов има многу ограничени опции за складирање на повеќе монети. Еден може или да ги преземете и инсталирате Qt десктоп клиентот секоја монета е - неповолно и често ресурс-интензивна - или само се задржи на пари на централизиран веб тргување како Cryptsy или Mintpal.

Имајќи сигурен начин за чување на повеќе видови на монети на едно место ќе биде сериозен благодет за cryptocurrency заедница. Ова ќе го направи традиционален Qt паричници застарени за ништо друго освен за складирање целиот blockchain, рударство и монетосечене. Таа, исто така ќе се елиминира ризикот од губење на пари во хакирање напади на централизирано размена.

3. Вграден App Store

Кошница е првиот паричник Bitcoin да имаат мајчин интеграција на трети лица апликации, како што се веб тргување Bitstamp или коцкање игра на минско поле. Јас објаснувал за оваа функција во мојот осврт на кошница, и јас се уште верувам дека тоа е една од најкул карактеристики во било паричник во моментов.

Продавница на стан останува ограничено на мал број на апликации во овој момент, а ниту еден од нив не се особено револуционер. Но, ова ќе се промени откако апликацијата добива повеќе популарност, а програмерите да почне пренесување на своите веб-услуги кон платформа кошница да се добие пристап до тоа демографски.

Некои можности што може да се замисли вклучуваат целосно разнесени коцкање апликации со слотови, блек џек и Texas Hold'em (пломби со клубови, секој?); приватноста засилувачи како CoinJoin и DarkWallet; и децентрализирани пазари, како што се OpenBazaar. Со дигитални валута и широк отворена платформа апликација, небото е навистина граница.

Програмерите кошница обезбеди корисен водич за создавање GitHubfor мајчин апликации, кои во суштина се само снопови на CSS, HTML или вклучите Javascript-код кои работат во внатрешноста на прозорецот во кошница. Како водич вели: "Можете да ги користите повеќето карактеристики што би очекувале од стандарден модерна веб пребарувач."

4. Функција врз основа crowdfunding (Предлог)

Пред малку повеќе од две недели, една кошница инвеститорот испратени на GitHub идеја за подигање moneyfor насочени развојот на одредени кошница карактеристики. Ова ќе им овозможи на донаторите да гласаат основа на она што тие сакаат на програмерите да се работи на, и директно поддршка на конкретни дополнувања на функционалност кошница.

Дали оваа визија на crowdfunding ви звучи познато? Што треба, бидејќи тоа е многу сличен на Lighthouse- Мајк Hearn е кој, кога пуштен на слобода, ќе им овозможи на луѓето да се финансира директно посебни надградби за јадрото протокол Bitcoin дека тие сакаат Hearn за работа. Тоа е модел на crowdfunding дека треба да се подобри често-фамилијарни односи кои програмерите имаат со своите корисници.

Мајк Hearn одекна во на crowdfunding пост кошница, објаснувајќи како функционира неговата светилникот проектот и дали тоа ќе биде компатибилен со визија кошница за финансирање паричник надградува. HEARN склучен со долги коментар објаснување на потребните чекори што ќе се бара да се интегрираат светилникот во кошница.

Сепак, Hearn забележува дека "Светилникот се уште не е со отворен код, така што над планот не е остварливо, додека таа е." Тоа е затоа Hearn сака да се направи колку пари е можно надвор светилникот пред отворањето кон светот. Затоа, тоа би можело да биде некое време пред Кошница има пристап до тој конкретен метод crowdfunding.

Преземање на Bitcoin Паричници на следното ниво

Овие се само неколку од тековните и претстојните кошница карактеристики што ми фати око неодамна - прелистување GitHub профилот на приносите на кошницата е уште предложените опции кои може да се спроведува во иднина.

Тоа е возбудлив возраст кога може да се види во реално време како програмери се измислуваат нови начини да ги споделите со нас ги користат нашите пари, па дури и да биде во можност да комуницирате директно и да предложат подобрувања. Таквиот напредок ќе се случи дури и побрзо како времето напредува и конкуренција добива посилна.

Резултатот ќе биде целосно индивидуализира апликации за паметни телефони кои го прават тоа неверојатно лесен и удобен за да испратите и манипулира со еден пари во секој можен начин. Тоа е голема иднина, навистина, и Кошница е да им помогне да го отвори патот.

Поврзани вести


Post Altcoin

Segwit2x, UASF и можно вилушка - Еве што треба да знаете

Post Altcoin

Научниците прашуваат за донации од Bitcoin & Dogecoin

Post Altcoin

Мулти-vPoW: решение на Myriadcoin за мешање-рударство

Post Altcoin

Битковински основи

Post Altcoin

Битекоин (BCN) сега е вооружен со мултисиг

Post Altcoin

Како да заработите пари со Bitcoin - 99Bitcoins Case Studies

Post Altcoin

6 Чекори за да се оцени дали алтернативната криптовалентност е вредна за инвестицијата

Post Altcoin

Бета преглед - Reddcoin социјален паричник со социјална мрежа интеграција

Post Altcoin

Камења е доведување Crypto на сите

Post Altcoin

Како да ги ископирате битките: едноставен водич за почетници

Post Altcoin

Имплезијата на Ripple

Post Altcoin

Подемот на Potcoin